Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Lidé po celém Česku počítají ptáky v krmítku. Informace pomůžou ornitologům

Už podruhé se lidé po celém Česku zapojují do akce Ptačí hodinka. Každý, kdo má doma krmítko, sleduje v průběhu tothoto víkendu po dobu jedné hodiny, jací ptáčci na krmítko létají. Údaje pak pozorovatelé zaznamenají na webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz. Ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.

Akce pro laickou veřejnost

Nasypat do krmítka, připravit psací potřeby a pak už jen 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový bude program druhého lednového víkendu mnoha českých domácností. „Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Sčitatelé najdou na webové stránce přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. „Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Hořáková.

Výsledky mohou lidé poslat elektronicky i poštou

Průběžné sčítání si lidé budou moci prohlédnout na webu ptačí hodinky, vložit výsledky bude moci kdokoli až do 17. ledna. Zapojit se budou moci i lidé bez internetu, sčítací formuláře mohou uposílat i poštou. 

„Odhadujeme, že konečné výsledky sčítání budeme mít v únoru. Po samotném sčítání ještě nějakou dobu trvá, než přijdou poštou všechna pozorování z papírových formulářů a my je přepíšeme do databáze. Pak teprve jsou data kompletní a my je můžeme dál odborně zpracovávat,“ vysvětluje koordinátorka občanské vědy v České společnosti ornitologické Alena Skálová.

14 tisíc sčitatelů vidělo nejčastěji sýkorku

Loni se do sčítání zapojilo 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí.“ připomíná Skálová.

Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy, které mohou využít páteční termín. Metodika sčítání je stejná jako v prvním ročníku. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com, ptacihodinka | Zdroj s použitím TZ

Štítky ptáci, sýkorka, krmítka, ptacihodinka, ornitologové, krmítko, Česko, Alena Skálová, Česká společnost ornitologická

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidé po celém Česku počítají ptáky v krmítku. Informace pomůžou ornitologům  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.