Rekonstrukce Průmyslového paláce je už dva měsíce v plném proudu. Aktuálně je hotovo padesát procent výkopů, z místa bylo odvezeno přes tisíc nákladních aut zeminy a v těchto dnech začínají práce na historických prvcích. Přes pět tisíc skleněných tabulí tvoří vitráž o celkové rozloze přes dva tisíce metrů čtverečních. Tyto skleněné kusy jsou jeden po druhém opravovány.
Celá dostavba levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, renovace pravého křídla a středního pavilonu vyjde na dvě a půl miliardy korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. Palác by v budoucnu měl znovu sloužit k pořádání veletrhů a kulturních akcí.
Oprava Průmyslového paláce byla zahájena před dvě měsíci. „Dnes jsme tu proto, abychom vás ujistili, že ač čelíme různým překvapením, tak stavba běží podle plánu. Hrubé stavební práce a různé průzkumy jsme rozšířili i o záchranu všech historickýh prvků, kterých tu není málo,“ řekl novinářům přímo na místě náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
Úterý, 4. ledna 2022, 07:00
Ani letos nebude Praha ochuzena o zajímavé projekty, které se týkají Pražanů, ale i návštěvníků hlavního města České republiky. Nejzajímavější změny vzniknou díky stavbám, na které se ve většině případů čeká již několik let. Přečtěte si, jaké...
Z nového suterénu, kde bude technické zázemí, dělníci vyvezli 1020 nákladních aut zeminy. V těchto dnech probíhají opravy už dva měsíce a v aktuální fázi dělníci opravují cenné skleněné vitráže.
„Vitráže jsou z doby vzniku, tedy z roku 1891. Jsou tu velké plochy plochy vitráží, celkem je to asi pět tisíc výplní, které jsou složeny z barevných skel, těch je tu asi 108 tisíc. Musíme každou výplň očíslovat, registrovat, dokumentovat, abychom dali skla na původní místo. Následně je vyjímáme z ocelového rámu. Náš úkol je vysekat sklo z tvrdého kytu tak, abychom to sklo nepoškodili,“ popsal na místě postup prací Zdeněk Kudláček ze studia Kolektiv Ateliers.
Průmyslový Palác sloužil již od svého vzniku k pořádání výstav a kulturních akcí, architektem stavby je Bedřich Munzberger. ůvodně mělo jít pouze o dočasnou stavbu pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, ale nakonec palác zůstal zachován až do požáru v roce 2008.
„Průmyslový palác bude díky rekonstrukci již brzy znovu plnit svůj účel. Díky spojení historické a kulturní hodnoty s moderními technologiemi a vybavením se zařadí na špičku mezi evropskými veletržními areály. Věříme, že z projektu se stane nová dominanta Prahy, ze které budou mít město i jeho obyvatelé velký přínos,“ uvedl v tiskové zprávě pro novináře předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
Úterý, 10. května 2022, 14:11
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.