úterý 26. května 2020 Filip

Praha bude mít na Nový rok ohňostrojovou i audiovizuální show. Na první se složili lidé, druhou platí město

Praha letos zažije zvláštní situaci. Magistrát se rozhodl nepokračovat v tradici novoročního ohňostroje a místo toho zvolil k přírodě a především zvířatům šetrnější variantu - audivizuální show promítanou na budovu Národního muzea. Jenže řada Pražanů proti tomuto rozhodnutí protestovala a na základě iniciativy spolku Ohňostroj pro Prahu vznikla sbírka. Ta byla nakonec úspěšná a centrum Prahy se i díky povolení městské části Praha 2 nebe nad Vyšehradem opravdu rozsvítí ohnivá show, a to přesně čtvrthodinku před videomappingem v centru.

Ne všichni Pražané ohňostroj vítají, říká město

Plán neuskutečnit novoroční ohňostroj avizoval pražský magistrát již letos v srpnu„Novoroční ohňostroj je pro mnohé zajímavá podívaná. Ne všichni obyvatelé naší metropole ale tuto zábavu vítají s nadšením. Obzvlášť bychom měli myslet na malé děti, starší osoby a zvířata," uvedl tehdy předseda klubu zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil.

Ohňostroj nahradí audiovizuální show s názvem My, praha. Pro hlavní město ji za 2 miliony korun vyrobila společnost Art4 Promotion. Videomapping bude rozdělen na sedm obrazů a bude trvat 10 minut. Promítán bude 1. ledna na budovu Národního muzea a to hned třikrát, vždy po hodinovém intervalu. První promítání bude k vidění v 18:15, druhé v 19:15 a třetí ve 20:15.

Zrušení ohňostroje nic nevyřeší, oponuje spolek

Proti rozhodnutí města se však ohradil spolek Ohňostroj pro Prahu. „Rušení novoročních ohňostrojů bez náhrady, případně nahrazovaných videomappingem je rozhodnutí, které na životní prostředí a klid lidí i zvířat nebude mít žádný efekt," stojí ve vyjádření spolku. 

Podle spolku nemůže videomapping velikostí své produkce na jednom místě sjednotit stejný počet lidí jako ohňostroj a ani není možné jej efektivně fotografovat a sledovat z větších vzdáleností.

Zároveň se ale spolek vymezuje proti amatérskému odpalování rachejtlí. „ Šíříme osvětu o pyrotechnice kampaní #NEBUDUSTŘÍLET, čímž se chceme pokusit o to, co si od rušení ohňostrojů města slibují: uklidnění situace okolo pyrotechniky," dodávají.

Na ohňostroj se lidé složili. Spolek spolupracuje s ohňotvůrci

Na internetu proto spustili sbírku a byli úspěšní. Do 15. prosince vybrali od lidí přes 250 tisíc korun. Záštitu konání ohňostroje pak dala Praha 2, která poskytla i místo pro odpaliště - bastion mezi parkem Folimanka a Ztracenka u Vyšehradu.

Spolek přitom na tvorbě ohňostroje spolupracovals realizátory pěti posledních novoročních ohňostrojů v Praze. „Jsme rádi, že jsme spolupráci navázali, protože tak máme k dispozici neuvěřitelné know-how, a i díky tomu jsme dokázali celý projekt dotáhnout před zdárný konec,“ ocenil předseda spolku Jan Šaršoun.

Odpalování ohňostroje s názvem Praha božská začne 1. ledna v 18 hodin a organizátoři doporučují jako ideální pozorovací místo piazzetu před Kongresovým centrem nebo hradby Vyšehradu. „Nedaleko vzdálený Nuselský most kvůli bezpečnosti nedoporučujeme jako sledovací místo," varují organizátoři.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ohňostroj, praha, videomapping, audiovizuální show, národní muzeum, magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.