čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

V Praze proběhla připomínka osmdesáti let od zahájení transportů do Terezína

Na Masarykově nádraží v Praze proběhla pieta k 80. výročí zahájení transportů židovského obyvatelstva do Terezína. Pietního aktu se zúčastnil i předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik. Na místě byl k vidění také speciální vagón, ten symbolizoval dobytčáky, kterými před osmdesáti lety odjížděli lidé často na smrt do Terezína.

Nejhorší období zneužití železnic v Evropě

„Mimo vzdaní úcty, piety a zamyšlení se nad lidskými tragédiemi a hrůzami, které se odehrály před 80 lety, si dnes jako železničář připomínám nejhorší období zneužití železnic v Evropě. Vlakovými transporty bylo do Terezína deportováno více jak 150 tisíc lidí. Podobné události se nesmějí už nikdy opakovat. Proto tady dnes stojím se skloněnou hlavou a také proto České dráhy dlouhodobě podporují Výzkumné centrum archeologie zla, které tuto akci pořádá,“ uvedl na pietním setkání generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Dobytčák jako připomínka hrůz

České dráhy zapůjčily organizátorům speciální vůz, který symbolizoval transportní vagóny, takzvané dobytčáky. Právě v nich před osmdesáti lety odjížděly stovky tisíc židovských obyvatel do koncentračního tábora v Terezíně.

Součástí vzpomínkového aktu byla i fotografická výstava S.O.S. Terezín – Zachraňme Terezín. „Výstava upozorňuje na nedobrý stav pevnosti, která je neodmyslitelně spojena s obdobím holokaustu,“ dodala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Terezínem prošlo 150 tisíc lidí, zemřelo tam 34 tisíc lidí

Táborem v Terezíně během druhé světové války prošlo až 150 tisíc židovských mužů, žen a dětí z Československa, Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska a Maďarska. 34 tisíc židovských vězňů zemřelo přímo v Terezíně v důsledku nemocí, podvýživy a krutého zacházení. Dalších 87 tisíc z nich bylo deportováno do jiných táborů, kde je čekala smrt. Deportace přežily pouhé 4 tisíce vězňů.

Ohodnoť článek

Foto České dráhy

Štítky pieta, genocida, transporty, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.