Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

S odstraňováním nelegálního graffiti pomůže Praze nová aplikace

Hlavní město začátkem léta spustilo projekt, který je určený k odstraňování nelegálního graffiti z fasád objektů ve vlastnictví hlavního města. Realizaci projektu má na starost městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má s touto problematikou již několikaletou zkušenost. Projekt by měl běžet do podzimu, kdy metropole vyhodnotí a popřípadě rozhodne o jeho dalším pokračování.

Graffiti ve veřejném prostoru je dlouhodobý problém

Podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) jsou graffiti ve veřejném prostoru dlouhodobý problém, který ničí jak veřejný, tak soukromý majetek. „Jsem přesvědčený, že kromě nápravy vandalismu bude mít projekt i významnou preventivní roli. Když totiž sprejeři uvidí, že jejich výtvory z objektů opatřených antigraffiti nátěrem zase obratem mizí, ztratí motivaci dělat další,“ řekl radní Chabr.

Pokud tedy lidé na městském objektu najdou graffiti, stačí ho nahlásit. Oznámení poté zpracuje právě společnost THMP, která zajistí i jeho odstranění. Při omytí se nejdříve použije speciální chemický přípravek, který se nechá působit, následně se plocha očistí tlakovou sprchou s horkou vodou.

Po vyschnutí zapravíme nedostatky povrchu, natřeme ho odpovídající barvou a aplikujeme odolný nátěr, díky kterému graffiti do budoucna dokážeme odstranit pouhým proudem vody, případně jinými vhodnými technologiemi schválenými památkáři,“ vysvětlila Martina Kaňáková, asistentka pražského radního Jana Chabra.

Nová mobilní aplikace  „Bez graffiti“

Lidé kvůli hlášení graffiti nemusejí volat na dispečink, ale mohou využít novou mobilní aplikaci, která nese název „Bez graffiti“ a Pražané přes ni mohou na pár kliknutí nahlásit místo, kde se nelegální graffiti vyskytuje. Je také vybavena našeptávačem adres jednotlivých objektů, které vlastní hlavní město. „Pokud navíc ohlašovatel bude chtít, dostane následně i informaci o vyřízení svého požadavku,“ doplnil místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný. Aplikace je k dispozici ke stažení na App Store i Google Play.

Ředitel odboru památkové péče MHMP Jiří Skalický se často potkává s tím, že lidé graffiti vnímají jako vandalismu a není se podle něj čemu divit, když jej vidí na zdech domů nebo například kulturních památkách. „Výsledkem je často nevratné poškození těchto objektů a poměrně nákladný proces jeho odstraňování,“ dodal Skalický. Město podle něj na sprejerskou tvorbu vyčlenilo hned několik legálních ploch napříč celou Prahou. „Takto vymezená plocha ale může ztrácet určitý punc ilegality a ne vždy je pro sprejery zajímavá,“ uzavřel.

V rámci pilotního projektu budou antigraffity nátěrem ošetřeny vybrané objekty jak v rámci městské památkové rezervace, tak i objekty na pražských sídlištích - konkrétně v lokalitě Černého Mostu.

Požadavky na odstranění graffiti na objektech, které nejsou ve vlastnictví hlavního města, ale jsou ve vlastnictví nebo ve svěřené správě jednotlivých městských částí, budou přeposílány na jednotlivé městské části. Ty se budou těmito podněty následně zabývat po vlastní ose.

Ohodnoť článek

Foto Praha 10

Štítky graffiti, Praha, aplikace, společnost, pomoc, projekt, Technologie hlavního města Prahy, hlavní město, Jan Chabr, TOP 09, Jiří Skalický, Pražský magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.