neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Park ve Vršovicích dostane novou podobu. Jméno mu vybere veřejnost

Parčík v Rybalkově ulici ve Vršovicích v Praze 10 dostane novou podobu i jméno. Díky výrazným úpravám se parčík změní k nepoznání, hotovo by mělo být s koncem prázdnin. O tom, jak se bude dosud oficiálně bezejmenné ploše říkat, rozhodne veřejnost v anketě, vybírat bude z pěti možností.

Obyvatelé navrhli Půlpána

Sami obyvatelé Desítky radnici adresovali oficiální návrh na pojmenování místa po spisovateli Karlu Půlpánovi. Tento umělec žil ve Vršovicích, byl stíhaný těžkým osudem, zemřel již v osmadvaceti letech, je místními pravidelně připomínaný v rámci každoročních sousedských slavností Zažít město jinak a v dnešní Rybalkově ulici má pamětní desku.

„Za aktivitu našich občanů jsem ráda a děkuji jim. Určitě se jedná o zajímavý návrh. Ve spolupráci s naším kronikářem jsme vytipovali další osobnosti, které jsou spjaté s blízkým okolím, a nyní necháme vybrat samotné lidi, kteří na Desítce žijí a budou na nově zrekonstruovanou plochu chodit,“ říká místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti), do jejíž gesce životního prostředí spadají i parky.


Z jakých osobností může veřejnost vybírat?

  • Karel Půlpán - spisovatel, novinář, horník a aktivista za práva dělníků, jeho pohřbu na Vršovickém hřbitově se zúčastnilo asi 10 tisíc lidí.
  • Václav Talich - dirigent, jenž má pamětní desku v nedaleké Francouzské ulici.
  • Fráňa Šrámek - básník žil na adrese Norská 16, s Prahou 10 byl spojený 26 let a příští rok uplyne 70 let od jeho smrti.
  • Bedřich Šplíchal - učitel, historik a autor publikací o Vršovicích má pamětní desku na škole v Heroldových sadech.
  • Jindřich Waldes – podnikatel a mecenáš umění, zakladatel továrny Koh-i-noor ve Vršovicích.

Nové stromy, parková cesta, jezdecké schody a pítko

V parčíku dojde k revitalizaci zeleně, výsadbě nových stromů, vznikne nová parková cesta a obmění se mobiliář. Dominantou budou terénní jezdecké schody vložené do plochy trávníku. Vytvoří se tak stezka zvýrazňující vstup do Grébovky. Další zajímavostí bude pítko s vodním prvkem, který bude mít na dně vytlačený motiv kolejí. Stavební práce přijdou na 7 milionů korun.

Hlasování o názvu místa bude probíhat do 30. června zde. Podrobnosti zároveň najdou v radničním měsíčníku a na sociálních sítích. „Pojmenování parku, které nejvíce zaujme veřejnost, následně projednáme na Výboru pro životní prostředí a infrastrukturu a předáme návrh místopisné komisi Rady hlavního města Prahy. Na její doporučení o názvech veřejných prostranství ve finále rozhoduje Rada hl. m. Prahy,“ popisuje další postup Milan Maršálek (VLASTA), předseda Výboru pro životní prostředí a infrastrukturu.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Praha 10

Štítky park, Vršovice, Rybalkova, Praha 10

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.