Vedení Prahy 10 plánuje úpravy, kterými chce kultivovat veřejný prostor. Jedná se například o výsadbu nových dřevin, rozšiřování zeleně či investici do pítek. Zároveň chce projekty reagovat na měnící se klimatické podmínky, zejména na problémy, které jsou způsobeny častým hlukem. Magistrát hlavního města na tyto úpravy poskytl Praze 10 dotace ve výši 7 milionů korun.
„Hlavní město nás podpořilo v realizaci důležitých projektů, které zlepší život na Desítce na řadu let,“ říká místostarostka MČ Praha 10 Jana Komrsková (Piráti), která na radnici zodpovídá za oblast životního prostředí.
Městská část chce ještě letos obnovit nefunkční pítka a pokračovat ve výsadbě nových stromů a keřů, v instalaci zavlažovacích vaků prospívající k termoregulaci dřevin. Zároveň chce Desítka investovat do revitalizace parku Solidarita nebo předprostoru parku Grébovka v Rybalkově ulici.
Cílem projektu na obnovu pítek je zlepšení podmínek pro občany, ale také snížení teploty a zlepšení mikroklimatu v silně urbanizovaném městském prostoru.
Dlouhodobý záměr má radnice rovněž s parkem Solidarita. Tam se však bude jednat o výrazně větší projekt, který má být zpracován letos a v příštím roce. Realizace první etapy je pak plánována na rok 2022, záměr navazuje na již dříve proběhlá projednání s občany.
Jana Komrsková také zdůrazňuje obnovu předprostoru parku Grébovka. „Pro obnovu části Grébovky jsme na Radě v minulém týdnu vybrali realizátora, takže dlouhodobě zanedbaná parková plocha zanedlouho dostane úplně novou a moderní podobu a bude opět plnit svou původní funkci. Dosadíme nové stromy, vyměníme nepropustné cesty za takové, které umožní vsakovaní srážkové vody a obnovíme trávníky,“ popisuje.
Pokračujícím projektem Prahy 10 je sázení stromů za narozené děti v parcích, které je v posledních letech doplněné o instalaci zavlažovacích vaků, který pražský magistrát rovněž podpoří dotací.
„Pro současné vedení radnice je samozřejmostí, že už na úrovni městské části reagujeme na nebezpečí fenoménu sucha přípravou řady lokálních opatření v oblasti životního prostředí. Vyzdvihl bych systémové navyšování podílu mobilní zeleně a instalaci vodních prvků, jako jsou pítka nebo do budoucna plánovaná mlžítka,“ doplňuje Milan Maršálek (VLASTA), předseda Výboru pro životní prostředí a infrastrukturu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.