Unikátní graffiti o velikosti 450 metrů čtverečních vzniklo na pražském Výstavišti. Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořili na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu dílo inspirované sci-fi literaturou i komiksy. Graffiti (mural) bude na Výstavišti k vidění jen do doby, než začne plánovaná rekonstrukce pavilonů. Část díla se pak přesune na Kampu, kde se v prosinci uskuteční dražba jednotlivých desek. Výtěžek z ní půjde neziskovým organizacím.
Za necelý týden vytvořili Michal Škapa alias Tron a Ondřej Vyhnánek alias X Dog obří mural na pražském Výstavišti. Podle obou autorů se totiž unikátní možnost využít jako plátno architektonickou památku nenaskytuje často.
„Plocha o takovém rozměru je vždy výzvou a Křižíkovy pavilony jsou zcela unikátní prostor. Navíc má celý mural kvůli brzké plánované rekonstrukci velmi krátkou trvanlivost a z původního Křižíkova pavilonu se zachová jen několik fragmentů, které pak poslouží dobré věci,“ říká Michal Škapa. „Inspiraci jsme čerpali ze sci-fi literatury, vědeckých kreseb i komiksů a stylově samozřejmě vycházíme z našich graffiti kořenů, i když tady jsme už u velkoformátových maleb,“ doplňuje Ondřej Vyhnánek.
Organizačně i finančně za projektem stojí hlavní město. Radní pro oblast správy majetku Jan Chabr podotýká, že Křižíkovy pavilony postupně podstupují plánovanou rekonstrukci. Rovněž využití stávajících ploch k netradičnímu uměleckému zpracování a následně i charitativnímu účelu považuje za smysluplné.
„V této nelehké době město pochopitelně velmi důsledně řeší, které výdaje omezí, ale v tomto případě jsme se rozhodli projekt podpořit vzhledem k návratnosti nákladů na projekt směrem k těm, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finanční nouze,“ uzavírá Jan Chabr.
Dílo následně poslouží k dobročinným účelům, kdy bude deset vybraných panelů vydraženo a celý výtěžek půjde na podporu dvou organizací, které jsou kvůli koronavirové krizi ve finanční tísni. Jedná se o Klub svobodných matek a organizaci Pink Bubble pomáhající dětem, jejich rodinám a mladým lidem v bojí s rakovinou.
V listopadu bude část díla vystavena v Museu Kampa. Tady si ji budou moct prohlédnout nejen návštěvníci, ale i případní zájemci o prosincovou dražbu.
„Spojení umění a dobročinné aukce mě vždy velmi těší a jsem rád, že Museum Kampa může být této aktivity součástí,“ doplňuje Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových
„Spolupráce s Michalem Škapou a Ondřejem Vyhnánkem byla skvělá a výsledek stojí za to. Čtyři sta padesát metrů čtverečních je obrovská plocha, ale autoři si s ní i v tak krátkém čase poradili skvěle. Očekáváme, že projekt osloví nejen mladou generaci se zájmem o alternativní způsob tvorby, ale i mecenáše, kteří se aktivně zapojí do dražby,“ říká na závěr Tomáš Hübl za Výstaviště Praha, které celý projekt pomohlo zorganizovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.