Veřejnosti se dnes otevře Hrzánský palác v Praze 1, který slouží jako náhradní sídlo vlády. Jeho historie je spjata třeba se stavitelem Petrem Parléřem a žil v něm krátce i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Hrzánský palác stojí nedaleko Pražského hradu na místě původně gotického domu, který podle prvních zmínek patřil ve 14. století svatovítské kapitule a poté císařskému dveřníkovi. Ve druhé polovině 14. století budovu také několik let vlastnil Petr Parléř, který mimo jiné postavil Karlův most a podílel se na stavbě chrámu svatého Víta.
Nový dům, který se stal základem nynějšího Hrzánského paláce, na místě vznikl až v 16. století. V následujícím století pak dům rozšířily přístavby a svou současnou vnější podobu získal palác ve druhé polovině 18. století.
Tomáš Garrigue Masaryk v Hrzánském paláci krátce žil ještě předtím, než se stal prezidentem, koncem 19. století. V první polovině 20. století v paláci vznikla malířská škola a ateliér českého malíře a grafika Ferdinanda Engelmüllera. Pro reprezentační účely představitelů vlády byl palác radikálně přestavěn až začátkem 50. let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.