Jak se můžeme podílet na udržitelnosti životního prostředí? Jedním z nejsnadnějších, ale nezanedbatelných kroků může být recyklace odpadu. Třídit se dá i takzvaný bioodpad. Jak na to?
Pro tento druh smetí je určena hnědá BIOpopelnice. Patří do ní rostlinný odpad z domácností jako kuchyňské odřezky, slupky, uschlé kytice nebo posekaná tráva ze zahrad. V kompostárnách se výše zmíněné mění ve výživný kompost učený pražským parkům, zahradám a sadům.
Přes 13 tisíc pražských domácností už ano speciální popelnici vlastní. Chcete se k dotyčným přidat? Pokud jste vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků nebo bytové družstvo tak stačí vyplnit a odeslat formulář, který naleznete zde. Pokud jste běžný nájemník, pak požádejte o objednání kontejneru povolanou osobu.
Svoz bioodpadu je pro vlastníky nemovitostí volitelný a poplatek za svoz je nastaven v podobném režimu jako starý známý poplatek za směsný komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti. Celé to má také finanční výhodu. BIOpopelnice vám navíc totiž sníží poplatky za odvoz odpadu. Po převzetí služby pod Magistrát hlavního města Prahy je pro vlastníky nemovitostí, kteří již nyní využívají BIOpopelnici, cena snížena o 50 procent oproti cenám z loňského roku. Zároveň je umožněno vlastníkům nemovitostí objednat si kromě četností svozu jednou za 14 dní i častější odvoz, a to jednou nebo dvakrát týdně.
Nezdá se to, ale rostlinný odpad tvoří až 20 procent obsahu běžných popelnic. Pětina odpadků, které by ještě mohly posloužit ozdravení ovzduší, končí ve spalovně. Jedná se však o neefektivní topivo, neboť špatně hoří. Živiny vyletí bez užitku komínem. Využití čistého separovaného bioodpadu, který je svážen do kompostáren v Praze a Středočeském kraji, je přitom velké. Materiál dál slouží jako hnojivo. Pražská zeleň díky němu bude jen vzkvétat. Zkvalitnění zeleně, a tedy i životního prostředí, znamená zkvalitnění života nás všech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.