Počasí dnes9 °C, zítra10 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Hledejte motýly, vyzývají odborníci veřejnost, pomůžete vzniku prvního atlasu pražských motýlů

Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů v Praze. Stačí motýla vyfotit mobilem a společně s GPS polohou nebo upřesněním místa a datem pořízení vložit do jednoduché mobilní aplikace nebo na facebookové stránky.

Mobilní aplikce se jmenuje iNaturalist, facebookové stránky pak najdete pod odkazem Hledejte pražské motýly. „Výrazný úbytek motýlů je v posledních desetiletích pozorován po celé Evropě. Jaká je situace konkrétně v Praze, kde se historicky vyskytovalo na 75 procent všech druhů denních motýlů ČR, to nevíme. Lidé nám tak mohou pomoci vytvořit atlas rozšíření denních motýlů Prahy,” řekl entomolog Oldřich Čížek ze spolku Hutur, který zaštiťuje projekt mapování spolu s Národním muzeem, Fakultou životního prostředí ČZU v Praze a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

„Chceme posoudit současný stav ohrožení denních motýlů, kteří žijí na území našeho hlavního města. Proto jsme se rozhodli zpracovat vůbec první atlas rozšíření denních motýlů Prahy, který pomůže odborníkům i veřejnosti v ochraně pražských motýlů. Díky finanční podpoře od Magistrátu hl. m. Prahy tak v roce 2020 mapujeme výskyt denních motýlů po celé Praze. Při hledání motýlů se ale nedostaneme všude – třeba na soukromé zahrádky, do vnitrobloků či do průmyslových areálů. Navíc není v našich silách navštívit absolutně všechna místa v Praze. Proto se obracíme na veřejnost s prosbou o zapojení do hledání motýlů,“ vysvětlil situaci Čížek.

Hledání motýlů je vhodné pro soutěživé jedince. „Aplikace iNaturalist podle fotografie sama nabízí určení pozorovaného druhu a její ovládání je velmi intuitivní. Pouze s mobilním telefonem se tak mohou obyvatelé Prahy zapojit do vědeckého výzkumu, ať už v parku, na výletě nebo třeba na cestě do práce,“ vysvětluje ředitel Přírodovědeckého muzea Národního muzea Ivo Macek. „Rozhodli jsme se projekt podpořit oceněním nejlepších pozorovatelů, mimo jiné návštěvou běžně nepřístupného entomologického depozitáře Národního muzea. Soutěží se hned ve dvou kategoriích: o největší počet uložených pozorování a o největší počet zaznamenaných druhů,“ říká dále Ivo Macek.

Většina pražských motýlů žije v přírodních územích, která jsou přísně chráněna, Praha však není jen síť rezervací. „Máme tu parky a zahrady, městskou zeleň, okolí Vltavy i okrajové části Prahy, ve kterých se prolíná zemědělská krajina a velkoměsto. Jenže o motýlech v těchto místech zatím nevíme prakticky vůbec nic,“ řekl entomolog Tomáš Kadlec z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, který se podílí na systematickém mapování pražských motýlů.

Ohodnoť článek

Foto Facebook Hledejte pražské motýly

Štítky motýli, atlas, výzva, Praha, Národní muzeum, Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity, iNaturalist, Evropa, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Česko, Tomáš Kadlec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hledejte motýly, vyzývají odborníci veřejnost, pomůžete vzniku prvního atlasu pražských motýlů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.