Asfalt nebo „kočičí hlavy“? V téhle otázce má vedení Prahy 6 jasno. V historické části Bubenče a Dejvic se snaží vrátit chodníkům povrch, který sem patří, tedy kamennou mozaikovou dlažbu. Při realizaci oprav a úprav jedná s investory, aby jako finální povrch už nevolili asfalt.
„Prosazení mozaiky není úplně jednoduché, protože vylití asfaltem je mnohem jednodušší a levnější. Přesto se budeme s každým dalším opravovaným chodníkem snažit prosazovat mozaiku,“ říká místostarosta pro dopravu Jiří Lála (ODS) a doplňuje, že nejtěžší bývá získat souhlasné stanovisko od památkářů.
Letos takto proběhla ve spolupráci s Pražskou plynárenskou a Technickou správou komunikací oprava Bubenečské ulice, následovat by měla Jilemnického ulice a na přelomu června a července ulice Na Hutích.
„Kamenná mozaika na chodnících nejenže vypadá lépe, ale má i další výhody. Mírní dopady klimatických změn na život ve městě, protože se řadí mezi takzvané vsakovací povrchy, tedy po takovém chodníku neodteče voda pryč jako u asfaltu,“ popisuje výhody zastupitel Petr Píša (Strana zelených).
Naopak z hlediska praktičnosti je výhodou i rozebíratelnost mozaiky. Například při dalších opravách či rekonstrukcích stačí kamenné kostky vyndat, místo opravit a opět je složit do původního obrazce, což vypadá lépe než asfaltová záplata. Přesný návrh vzoru, do kterého se chodníky skládají, připravuje městská část. Návrh pak upravují a schvalují památkáři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.