pondělí 4. července 2022 Prokop

Petřínská rozhledna, Tančící dům a další budovy se rozsvítí červeně. Připomenou oběti AIDS

Na třetí květnovou neděli připadá tradiční mezinárodní vzpomínkový den na oběti nemoci AIDS. Letos vychází na neděli 17. května a Česká republika, si tento den a oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS, tedy červeným nasvícením budov. V Praze se v neděli rozsvítí Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc.

V neděli 17. května v osm hodin večer

Červené nasvícení je připomínkou nejen obětí AIDS, ale také upozorněním, že HIV je stále velkým problémem dnešní společnosti. Česká společnost AIDS pomoc tento projekt pořádá již sedmým rokem. V České republice žije k 31. březnu 2020 celkem 3 644 HIV pozitivních lidí. I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži a ženy a injekční uživatelé drog.

Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS.

V neděli 17. května 2020 se ve 20:00 hodin rozsvítí v Praze Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc. V Ostravě bude nasvícena radniční věž a Forum Nová Karolina, v Českých Budějovicích budova radnice a v Ústí nad Labem budova Severočeského divadla.

„Tato akce slouží nejen jako symbolická připomínka těch, kteří na AIDS zemřeli, ale je rovněž prostorem pro angažovanost a zviditelnění komunit i jednotlivců, kteří chtějí upozornit na problém stigmatizace HIV pozitivních a také na rostoucí počet nových případů HIV infekce,“ říká ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.

Fotosoutěž – svítíme červeně!

Pro ty, kteří se aspoň symbolicky chtějí zapojit do aktivit spojených se Světlem pro AIDS, je uspořádána fotosoutěž. Stačí vyfotit jakoukoliv červeně nasvícenou budovou (nebo sami sebe před touto budovou) z jakéhokoliv města uvedeného výše a fotku nebo fotky do středy 20. května vložit na facebookovou stránku Česká společnost AIDS pomoc. Fotku je třeba označit hashtagy #aidspomoc #svetloproaids #candlelightmemorial2020 a hashtag s městem nasvíceného objektu.

Nejlepší fotografie organizátoři vyhlásí v týdnu od 25. května na sociálních sítích a autoři tří nejlepších fotek získají preventivní balíček České společnosti AIDS pomoc.

Kde se co rozsvítí?

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. Spolek, mimo jiné, poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C a internetové a telefonní poradenství na www.aids-pomoc.cz a na 800 800 980.

  • Praha: Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc,
  • Ostrava: Radniční věž, Forum Nová Karolina,
  • Ústí nad Labem: budova Severočeského divadla,
  • České Budějovice: budova radnice.

Ohodnoť článek

Foto MHMP

Štítky červená, světla, AIDS, oběti, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.