Dnes, 20:19
Po měsíci na cestě konečně dnes večer dorazil do Milána Nico Moro, šestadvacetiletý Čecho-Ital z Třebíče, který se vydal pěšky na pouť dlouhou přes 900 kilometrů. Jeho cílem bylo zahájení zimních olympijských her, ale cesta byla mnohem víc než fyzický výkon. „Jdu za babičku a za svým snem,“ řekl Drbně Nico, když připomínal motivaci, která ho vedla od Třebíče až do severní Itálie.
Jeho měsíční trasa vedla přes Telč, Linz, Salzburg, Innsbruck, Bolzano, Trento a další města, kde se Nico setkával s lidmi, kteří mu drželi palce a pomáhali mu během náročných kilometrů. Denně absolvoval desítky kilometrů.
Jeho cesta do dějiště zimních her byla zároveň hluboce osobní. Nico chtěl symbolicky uzavřít kapitolu své minulosti a vyrovnat se se vzpomínkami na babičku, která zemřela.
Do Milána dorazil dnes večer, tedy den před slavnostním zahájením olympiády. Kvůli přivítání v Českém domě musel pozměnit původní plány. „Chtěl jsem dojít na zahájení až v pátek, ale kvůli přivítání v Českém domě mi to logisticky nevychází. Plus tam mám mít ještě nějaké rozhovory,“ vysvětlil cestovatel Nico Moro z Třebíče. Jeho poslední kilometry mířily do cíle, na stadion San Siro, kde zítra večer proběhne slavnostní zahájení olympiády. V závěru své cesty měl živý vstup pro fanoušky. Ti mu kladli otázky a on na ně živě odpovídal. Živé vysílání bylo spuštěno kolem 18. hodiny, to byl Nico u katedrály Duomo di Milano. „Milano je nádherný město, doporučuju,“ pozdravil Nico své fanoušky. A hlásil, že do cíle mu zbývá 4,5 kilometru a ráno je objednaný na tetování, což je jeho zvyk, pokud takto někam putuje.
Úterý, 13. ledna 2026, 07:00
Velký zájem v posledních dnech vzbudila cesta šestadvacetiletého Třebíčana s italskými kořeny. Tento zkušený cestovatel se na Tři krále vydal na svou měsíční cestu, jejímž cílem je zahájení zimních olympijských her v Miláně. Aktuálně je zhruba v...
Nico prozradil, že nejtěžší pro něj byl čtvrtý den. „Jednoduché nebyly ani dva dny v Německu, sníh po kolena. Tam jsem si sáhl opravdu na dno,“ řekl dobrodruh z Třebíče.
Jedna z otázek byla, jak se cítí. „Cítím se, jako bych umřel, ale žiju,“ usmál se Nico. A následně živý přenos selhal, jeho manažer Zbyněk Koudelka se omluvil a slíbil, že přenos bude zítra z Českého domu.
Nico se ale po chvíli znovu přihlásil a jeho přenos sledovalo kolem tisíce lidí. Ti mu vyjadřovali podporu a kladli všemožné otázky. Třeba to, kolik Nico po cestě zhubnul, jestli mu chození nebude chybět. A také se dostal k tématu italského jídla. Nico přiznal, že se mu italská kuchyně už trošku přejedla a že se domů teší na omáčky a svíčkovou „se šesti". „Dal bych si třeba koprovku nebo kachnu se zelím," rozesmál se kousek před cílem.
Zhruba po deseti minutách byl cíl na dohled. „Je to už za rohem. Ještě moment, musím se ještě napít," řekl vysmátý Nico. V 19:13 se sledujícím na displeji ukázal vytoužený stadion San Siro. „My jsme do dokázali, jsem moc rád, že jsme to zvládli takto společně. Dělejte v životě to, co chcete. Nic víc už nebude. Vše je boží dar, oči, nohy, uši," přidal Nico poselství pro ostatní. S pohnutým hlasem dodal, že na tu chvíli nikdy nezapomene.
V Miláně na Nica čeká zítra nejen oficiální přivítání, ale po měsíci i setkání s přítelkyní a manažerem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám