V Praze dnes proběhl Pochod pro život, který tradičně pořádá Hnutí pro život, organizace sdružující odpůrce potratů. Současně se v metropoli konaly také akce odpůrců tohoto pochodu, včetně protestní demonstrace a pietního aktu za ženy, které zemřely v důsledku zákazu interrupcí. Odpůrcům Pochodu pro život se v Kaprově ulici povedlo akci Hnutí pro život zablokovat a zajistit, že pochod nedošel na Václavské náměstí. Policie zajistila na tři desítky blokujících.
Happening Pochodu pro život začal na Hradčanském náměstí. Podle odhadů novinářů se ho účastnilo několik stovek lidí. Akce má "vyjádřit podporu těhotným ženám a jejich rodinám a zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy," uvedli pořadatelé z Hnutí pro život. Pochodu předcházela dopolední mše za nenarozené děti ve svatovítské katedrále.
Odpůrci pochodu se mezitím shromáždili na Jungmannově náměstí, kde je podle novinářů několik stovek lidí. Demonstraci svolala organizace Praha je feministická a na svých komunikačních kanálech hovořila až o tisícovce odpůrců, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s Hnutím pro život.
„Náš protest bude hravý a nenásilný, ale bude jednoznačný. Když se jedná o lidská práva, nebudeme stát stranou," uvedli předem organizátoři protestu. Ti také dopředu avizovali, že jsou připraveni pochod nenásilně blokovat, což se jim povedlo. V Kaprově ulici si protestující posedali na zem a nedovolili průvodu Hnutí pro život projít. Organizátoři průvodu se kolem páté hodiny rozhodli akci ukončit.
Na obě akce dohlížela policie včetně antikonfliktních týmů. V předchozích letech musela policie při konfliktech obou táborů zasahovat, loni odpůrci zablokovali pražský most Legií a pochod musel změnit trasu.
Kromě demonstrace na Jungmannově náměstí proběhl také pietní akt na Palackého náměstí, kde organizace Konsent a Amnesty International uctily památku těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí. Pořadatelé na zem vyskládali 186 balíčků oblečení a dalších předmětů.
„Právě 186 žen podle nich denně zemře v důsledku toho, že nemohou jít na potrat," zaznělo na akci, které se zúčastnilo několik desítek lidí. „Říkají, že jsou pro život, ale ve skutečnosti my všichni víme, že to jejich 'za život' znamená, že chtějí zakázat interrupce," uvedla Johanna Nejedlová z organizace Konsent.
Podle Ireny Hůlové z organizace Amnesty International se „45 procent interrupcí uskuteční v podmínkách, které ohrožují život ženy." „To, že si v Česku můžeme dojít na interrupci je výsada, ve spoustě zemí to není samozřejmost," dodala Hůlová.
Účastníci pietního aktu drželi transparenty s nápisy "Ženská práva - lidská práva" a "Moje tělo - moje volba". Vystavené oblečení a další předměty pořadatelé akce následně předali neziskové organizaci Jako doma, která pomáhá ženám bez domova.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám