Počasí dnes18 °C, zítra22 °C
Středa 22. května 2024  |  Svátek má Emil
Bez reklam

Expedice Z101 po třech letech putování Afrikou dorazila do cíle. Pořizovala srovnávací fotografie se záběry Hanzelky a Zikmunda

Po třech letech putování africkým kontinentem skončila v Kapském Městě Expedice Z101, která vyrazila po stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund. Cílem výpravy, jejíž hlavní tváří je Tomáš Vaňourek z Plzeňska, bylo s odstupem desítek let pořídit ze stejných míst fotografie, odkud je původně vyfotografovala legendární dvojice cestovatelů. Během cesty ale vznikl i oceňovaný dokument o vodě v Africe.

V jihoafrickém Kapském Městě se uskutečnilo setkání cestovatelů s 60 československými krajany, kteří na jihu Afriky žijí mnohdy desítky let. „Bylo to milé a přátelské setkání v zázemí bývalého generálního konzulátu ČR. A k mé radosti proběhlo za velkého zájmu československých krajanů, kteří zde rozvíjejí spolkovou činnost,“ říká Tomáš Vaňourek, dobroduh, spisovatel, fotograf a cestovatel.

Vaňourkův film bude soutěžit v Johannesburgu

Na setkání s krajany Vaňourek prezentoval své tříleté putování po Africe a také snímek Cesta vody, který na cestě vznikl. Dokumentární film byl vybrán jako soutěžní snímek na mezinárodní filmový festival International Tourism Film Festival, který se bude konat v polovině června v Johannesburgu. Expedici Z101 bude na této akci reprezentovat česká ambasáda v Pretorii.

„Festival vybírá snímky věnující se problematice životního prostředí a jeho ochrany, nakládání s přírodními zdroji a dopady činnosti člověka na planetu,“ upřesňuje Vaňourek a dodává: „Je pro nás ctí, že náš krátký dokument byl vybrán ze čtyř stovek přihlášených snímků z 61 zemí mezi ty soutěžní. Budeme moci zjistit, jaké reakce vyvolá v mezinárodní konkurenci.“ Snímek Cesta vody už získal ocenění v rámci Prague Film Fest či Hei Festival.

Expedice Z101 pořídila na cestě po Africe dlouhé hodiny záznamů o hospodaření s vodou na africkém kontinentu. Jde o téma skloňované politiky z celého světa, a také velmi důležité pro místní obyvatele. Tomáš Vaňourek si na své cestě kladl celou řadu otázek – například: „Je vody v Africe skutečně málo? Není jen nevyužitá nebo nevyužitelná? Není její nedostatek dán špatným zacházením a nehospodárností?

„Kde se tedy vzalo přesvědčení, že Afrika je suchý kontinent, v němž se prakticky nedá žít, když uprostřed Súdánu leží jen pár metrů pod povrchem jedna z největších zásobáren pitné vody na světě? Jak pochopit, že v Etiopii či Keni na vás čekají průtrže mračen, jež odnesou i střechu domu? Jak vysvětlit zelené vrcholy rámující etiopskou krajinu, když zároveň slyšíme, že velká část této 120 milionové země trpí nedostatkem vody? A jak vysvětlit, že lidé žijící kolem bažiny Sudd trpí nedostatkem vody, když doslova na dosah mají Nil," uvedla Linda Piknerová, afrikanistka a členka Expedice Z101.

Téměř tříleté putování zavedlo expedici na nejnehostinnější místa světa, mezi která patří jak nekonečné duny Sahary či Nubijské pouště, tak bažiny Jižního Súdánu, či pralesy rovníkové Afriky. Tomáš Vaňourek projel oblast Velké příkopové propadliny, metropole středovýchodní Afriky i proslulé národní parky a každý jeho krok provázela voda coby esence života.

Osou Tomášovy cesty byl Nil, jehož trasu zmapoval napříč všemi státy, jimiž protéká: od domnělého a trochu fantaskního pramene v Burundi, o jehož existenci nepochybují snad jen místní, přes skutečný pramen Bílého Nilu na břehu Viktoriina jezera v Ugandě a Modrého Nilu v Etiopii, až po jejich spojení v jeden veletok v Chartúmu a konečně deltu ústící do Středozemního moře v Egyptě.

Jaké budou plány cestovatele po návratu do ČR?

Už od září bude probíhat tour Tři roky v Africe, která je určena široké veřejnosti i školám s cílem ukázat, jak se mění svět a my s ním. Tomáš Vaňourek na ní představí nejen radosti a strasti života v Africe. Díky spolupráci s Muzeem Jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jež opatruje odkaz legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, bude cestovatel prezentovat srovnávací fotografie, které vznikly na stejných místech, jen s odstupem 75 let. Vzniká také 2. díl obrazově velmi bohaté knižní publikace s názvem Expedice Z101.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tomáš Vaňourek, Linda Piknerová

Štítky Tomáš Vaňourek, Expedice Z101, putování Afrikou, srovnávací fotografie, výstava, Hanzelka a Zikmund, dokument o vodě, Cesta vody

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Expedice Z101 po třech letech putování Afrikou dorazila do cíle. Pořizovala srovnávací fotografie se záběry Hanzelky a Zikmunda  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.