Hlavní město Praha ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) vytvořilo pilotní projekt Praha očima studentů, který v nadcházejících měsících představí různé pohledy na Prahu prostřednictvím graficky pojatých plakátů. Do projektu je zapojeno hned několik studentů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace UMPRUM.
Pod vedením Petra Krejzka a Richarda Jaroše vzniklo deset grafických motivů v Ateliéru grafického designu. Výběr grafik představí Praha v rámci podzimu a zimy na vybraných reklamních plochách. Studenti se při zpracování inspirovali hudbou, přírodou, vlastním dětstvím, architekturou, českým jazykem a obecně tím, co člověka v běžném životě obklopuje, ale je často přehlíženo.
„Moc mě těší, že se nám prostřednictvím studentských prací podaří oživit veřejný prostor. Chtěl bych poděkovat všem studentům za jejich neskutečné nasazení a těším se na další spolupráce, které mohou probíhat i s jednotlivými městskými částmi – máme talentované studenty, tak pojďme jejich potenciál využít naplno. Troufám si tvrdit, že tento projekt zvedne obrovskou vlnou nadšení a otevře brány dalším projektům, které moc rádi podpoříme,“ říká v tiskové zprávě radní hl. m. Prahy pro oblast školství Antonín Klecanda.
„Vnímám tuto akci jako skvělou iniciativu, která nám umožní nahlédnout do světa mladých talentovaných umělců z Uměleckoprůmyslové školy, kteří tak budou mít jedinečnou příležitost prezentovat svá díla přímo v centru Prahy. Tím nejen získají zaslouženou pozornost, ale také přispějí k oživení adventní a zimní atmosféry v srdci města svými netradičními grafickými uměleckými díly. Tato spolupráce představuje výborný příklad kultivace veřejného prostoru a zároveň snížení vizuálního smogu prostřednictvím podpory mladých umělců na začátku jejich umělecké kariéry,“ doplňuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.
Pražanům představí svou autorskou grafiku například Sára Rašovská, která se inspirovala městskou přírodou a každodenními tématy, které ji obklopují. Ve své tvorbě experimentuje s kombinováním různých technik a koncepčních přístupů a tentokrát vycházela její interpretace městského prostředí z textu Písně o Praze Waldemara Matušky, jejímž autorem je Petr Rada. Svoji práci představí i Sergei Gavroche, jehož vizuální ztvárnění metropole v množství geometrických tvarů a vzorů odkazuje na jedinečný národní architektonický směr z počátku 20. století - rondokubismus. A Terezie Puršlová se ve svých pracích obrací naopak do svého vlastního nitra a návratem do dětství přibližuje témata spjatá s veřejným prostorem, která pro ni s odstupem času nabývají nového významu.
„UMPRUM je tvůrčím prostorem otevřeným ke spolupráci nejen se soukromým sektorem, ale i státními a samosprávnými institucemi. Spolupráce s Prahou si velice vážíme. Studenti se již během svého studia setkají s konkrétními zadavateli. Ti jim dávají důležitou zpětnou vazbu z reálného světa. Studenti zase přinášejí aktuálnost, osobitý autorský přístup a jedinečnou perspektivu na témata, se kterými Praha přichází,“ komentuje spolupráci prorektorka pro vnější vztahy Ida Chuchlíková.
Spolupráci s uměleckoprůmyslovými obory UMPRUM, kam patří architektura, design, volné umění, užité umění, grafika i teorie dějin umění zaštiťuje UMlab - kreativní laboratoř koordinující spolupráci akademické sféry s partnery ze soukromého sektoru, samosprávy, státní správy i neziskového sektoru. Smyslem UMlab je navázání spolupráce vedoucí i k výzkumným projektům s potenciálem pro využití v praxi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.