Praha začne v následujících letech zjišťovat přání umírajících, důvodem je zajistit jim důstojný odchod na věčný odpočinek. Magistrát hlavního města navýší kapacity služeb, aby se k paliativní péči dostala většina umírajících. Praha zároveň připraví zřízení lůžkového hospice pro děti.
„Většina Pražanů dnes umírá v nemocnicích a za okolností, které nejsou přiměřené úrovni poznatků současné medicíny a moderní sociální péče. Lepší provázení během posledních dnů přitom potřebují umírající i pozůstalí, aby se dokázali se smrtí blízkého člověka lépe vyrovnat. Díky špičkovým expertům jsme dali dohromady detailní plán, jak podobu umírání v Praze změnit. Chci, aby měl každý Pražan možnost prožít své poslední dny důstojně, v klidu, bez bolesti a tak, jak si bude sám přát,“ uvedla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.
V Praze zemře ročně 12 tisíc lidí, dvě třetiny z nich v nemocnici. Doma zemře v Praze jen čtvrtina lidí, což je pod mezikrajovým průměrem, a 1,5 procenta lidí zemře v hospici. „Specializovanou paliativní péči potřebuje v závěru života 20 až 30 procent lidí, dnes se k ní ale v Praze dostane jen méně než 10 procent pacientů. Do pěti let chce hlavní město umět zajistit specializovanou péči pro tři čtvrtiny těchto umírajících, a to do 48 hodin," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Hlavní město Praha chce do konce letošního roku připravit strategii vzniku lůžkového hospice pro děti. Město navíc plánuje zlepšit podporu neformálních pečujících pro umírající bez potřeby specializované péče, nejčastěji příbuzných. Těm by měli být k ruce praktičtí lékaři, domovy pro seniory nebo agentury domácí zdravotní péče. U těchto pracovníků chce Praha navýšit kompetence, aby nemuseli jako dnes pacienty odesílat na akutní lůžka nebo do hospiců.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.