středa 27. května 2020 Valdemar

FOTO: Kosovo je Srbsko! Na Václaváku se demonstrovalo proti ukradení Kosova, řečnil i Foldyna

Na Václavském náměstí v Praze se opět demonstrovalo. Tentokrát však nikoliv za odvolání premiéra Andreje Babiše nebo za nezávislost justice, tak jak je v posledních měsících zvykem. V centru Prahy se v pondělí večer sešly přátelé Srbů na Kosovu, kteří měli jediný vzkaz: Kosovo je Srbsko!

„Každý rok se zde tradičně scházíme, abychom protestovali proti protiprávnímu uloupení Kosova a Metohije srbskému státu, které proběhlo po agresivním útoku NATO. Kosovo bylo, je a bude srbské! Podobná situace byla i u nás v roce 1938. Kosovo je nefunkční stát, který drží organizovaný zločin, v jehož čele stojí váleční zločinci,“ pronesl v úvodu poklidné demonstrace pořadatel Václav Dvořák. Ten je zároveň dokumentarista a autor filmu Uloupené Kosovo.

Právě jeho film, který měl premiéru před dvanácti lety, rozpoutal mezi veřejností poměrně bouřlivou diskuzi, jelikož se kriticky vyjadřuje k západním mocnostem, které se snažily krizi v Kosovu řešit. Hlavně pak síly KFOR, kvůli kterým nepřímo současnou situaci přirovnávnal k Mnichovskému diktátu.

Kosovo, které po rozpadu Jugoslávie vyhlásilo v únoru 2008 nezávislost na Srbsku, postupně uznalo 116 zemí. Srbsko přesvědčuje země uznávající kosovskou nezávislost, aby od svého postoje ustoupily. Dosud se mu to podle některých zdrojů podařilo u 15 zemí, hlavně z Afriky a Latinské Ameriky.

Kosovo bez Albánců

Kvůli tomu, že se ve filmu často objevují velmi brutální záběry, Česká televize se ho rozhodla původně neodvysílat. Nakonec se objevil v rámci komponovaného večera s následnou diskuzí 27. července 2008 na programu ČT2. Film je k dispozici na serveru YouTube.

Podobně jako ve filmu, tak i na demonstraci Dvořák zmínil, že na Kosovu původně nežil jediný Albánec. Dnes je tomu právě naopak, když zhruba 88 procent obyvatel tvoří Albánci. „Ve všech historických pramenech jsou k nalezení pouze srbská jména a názvy,“ citují Dvořáka Parlamentní Listy.

Na demonstraci vystoupil také například kontroverzní poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něho západ zradil a zlikvidoval srbské Kosovo a prodal ho mafii. „My Češi jsme si to už prožili, všechno se jen opakuje. Paní Albrightová a její nohsledi pozvali Srby a Albánce do Rambouillet, nepustili tyto dvě delegace ani k sobě, běhali mezi nimi a domlouvali podmínky,“ vzpomněl na vyjednávání Foldyna a dodal: „Jednou z podmínek bylo, že Srbsko bude fakticky okupováno. Mysleli si, že Srbové jako národ si to nechají líbit. Nenechali. Co následovalo? Agrese států NATO. Něco, co poškodilo naše vztahy. Něco, za co se musíme stydět. Byli jsme 12 dní členy NATO a stali se součástí agrese a útoku na tehdejší Jugoslávii, kde zahynulo 2 500 lidí. Zločinci mají toto na svědomí.“

KSČM navrhne oduznání státu

Kolem Kosova je v poslední době rušno také na půdě Poslanecké sněmovny. Komunisté navrhnou ve Sněmovně oduznání Kosova jako státu. „Informoval jsem pana prezidenta o tom, že klub KSČM připravil návrh, jak oduznal Kosovo jako stát, a pan prezident byl rád, že jsme se toho ujali,“ řekl na konci ledna předseda KSČM Vojtěch Filip„Myslím si, že to je správné, protože tento krok učinilo už několik států OSN a ten vývoj na Balkáně nesměřuje ke zlepšení těch vztahů,“ dodal.

DRBNA NA CESTÁCH: Nejošklivější hlavní město plné kontrastů. Priština se otevírá turismu

Kosovo – mladá zem s bohatou historií a množstvím kontrastů. Právě o tomto částečně uznaném státě a sporném území se většinou mluví ve spojení s nelegální činností, korupcí a etnickými boji. Jaké je ale Kosovo skutečně a stojí za zvážení návštěva...

Česká republika by měla podle něj Kosovo oduznat, protože Zeman ani jeho předchůdce Václav Klaus nejmenovali v Kosovu české velvyslance. „Což je podmínkou toho uznání státu podle českého právního řádu a podle mezinárodního práva,“ poznamenal. Komunističtí poslanci budou podle něj nyní jednat o podpoře svého návrhu s dalšími poslaneckými kluby.

Zeman je zastáncem zrušení uznání nezávislosti Kosova, hovořil o něm například při své zářijové návštěvě Srbska. Otázku probral v říjnu také na schůzce ústavních činitelů, přesvědčit se mu je nepodařilo.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Foto Vít Hassan

Štítky Kosovo, Srbsko, demonstrace, Dvořák, Foldyna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.