Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Stavba přelivu Hostivařské přehrady má zpoždění kvůli opravám hráze

Výstavba bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady skončí letos v červnu. Původní březnový termín byl kvůli neočekávaným dalším opravám hráze posunut. Napouštění nádrže začne na jaře a přejít po nyní uzavřené cestě po hrázi bude zřejmě možné v květnu. Uvedl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Při povodních přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit riziko protržení přehrady. Stavba začala v roce 2021. Přehrada stojí na potoku Botiči a byla postavena v roce 1963.

„Při výstavbě jsme zjistili, že bude nutné rozšířit stanovené práce a provést další nutné úpravy hráze a patních drenáží, právě proto bude stavba dokončena v červnu 2023," uvedl Hofman.

Napouštění přehrady by podle mluvčího mělo začít letos v dubnu, a to takovou rychlostí, aby na letní sezonu byla hladina vody v běžné výšce. Napouštění bude ale závislé na počasí a množství vody v Botiči a jeho přítocích. „V současné době jednáme se zhotoviteli o postupu prací, aby komunikace na hrázi a návazné komunikace na pravém břehu nádrže, jejichž rekonstrukce bude zahájena v únoru, byly pro veřejnost otevřeny na konci května," dodal Hofman.

Hostivařská přehrada byla v minulosti vyhodnocená jako třetí největší bezpečnostní riziko pro hlavní město. Jelikož jde o sypanou hráz, v případě náhlého zvýšení hladiny hrozí v případě přetečení koruny protržení vodního díla. Tomu má zabránit právě nový bezpečnostní přeliv.

Při povodních v roce 2013 voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady. Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř. Od povodní v roce 2013 byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby se zajistil nepřetržitý dohled nad přehradou. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěna a odbahněna.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky voda, stavby, správa, příroda, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.