Počasí dnes13 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Babiš před soudem v kauze Čapí hnízdo pronesl závěrečnou řeč. Mluvil přes dvě hodiny

, aktualizováno 6. ledna 2023, 14:16

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) dnes u soudu přednesl závěrečnou řeč v kauze Čapí hnízdo. Promluvila i druhá obžalovaná, Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová. Soud v případu kolem padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu vynese rozsudek zřejmě v pondělí.

„Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu"

„Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. Dodnes nevím, proč tady před soudem s paní Nagyovou stojíme," řekl na úvod svého přednesu Babiš.

Babiš mladší byl podle obžalovaného poslance kvůli kauze zneužit pro politické účely. V případu původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Duševní stav Babiše mladšího posuzovali v řízení u soudu znalci, psycholožka ve znaleckém posudku uvedla, že kvůli diagnóze schizofrenie je obecná věrohodnost svědka snížená, u specifické věrohodnosti podle ní ale převažují faktory, které jeho věrohodnost podporují.

Psycholožka se vyjadřovala i ke vztahu Babiše mladšího s otcem. „Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu," reagoval dnes Babiš. Soudu předložil fotografie, které mají dokázat, jak se o syna staral. Opětovně prohlásil, že tvrzení o tom, že nechal unést svého syna na Krym, je lež.

Soudce Babiše několikrát napomenul

Poslanec chtěl mluvit také o médiích a o novinářce Sabině Slonkové, předseda trestního senátu Jan Šott ho ale napomenul, že by měl mluvit k věci. Později Babiš v projevu zkritizoval Slonkovou a také jejího kolegu Jiřího Kubíka za to, že v roce 2018 ve Švýcarsku vedli s Babišem mladším rozhovor a natáčeli ho skrytou kamerou.

Babiš také desítky minut citoval z knihy, která obsahuje pasáže ze soukromé komunikace jeho syna. Ze zpráv podle něj mimo jiné vyplývá, že Babiš mladší vysazoval léky na schizofrenii.

Soudce Babiše opět napomenul, že se už delší dobu vyjadřuje k věcem, které s případem souvisí jen okrajově. „Okrajové nejsou, protože to je o motivaci mého syna,“ reagoval Babiš. Úryvky podle něj dokazují jak různí lidé s jeho synem manipulovali. Zmínil mimo jiné režiséra Víta Klusáka, novináře Pavla Šafra i lidoveckého europoslance Tomáš Zdechovského. „My jsme měli skvělý vztah, až ho tyhle skety postavily proti mě," doplnil Babiš.

Celá kauza podle Nagyové dopadla nejen na její pověst, ale také na rodinu

Nagyová podle obžaloby požádala v únoru 2008 o dotaci, „ačkoliv si byla vědoma toho, že společnost Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky pro poskytnutí této dotace".

Nagyová odmítla, že by společnost Farma Čapí hnízdo byla z Agrofertu vyvedena účelově. Vyjadřovala se i k problematice relevantních trhů. Posouzení toho, zda Farma Čapí hnízdo a Agrofert působily na stejných relevantních trzích, je podle žalobce stěžejní otázkou případu.

Státní zástupce podle Nagyové našel její údajnou motivaci k trestnému činu v tom, že Čapí hnízdo považovala za svůj projekt a chtěla pro něj prý získat dotaci za každou cenu. Žena řekla, že to, že projekt považovala za svůj, ji naopak motivovalo se žádné chyby nedopustit. Podotkla, že existovaly i jiné programy s volnějšími podmínkami, v nichž mohla společnost o dotaci žádat. Celá kauza podle Nagyové dopadla nejen na její pověst, ale také na rodinu.

Žalobce navrhl Babišovi podmínku a peněžitý trest

„Já si neumím představit, že po tomhle všem by soud mohl říct, že jsme vinni, nicméně po těch mnoha letech, co si to prožíváme a zažíváme, tak už obávám se, že možné je všechno," řekla Nagyová novinářům o přestávce soudu. Šaroch zhodnotil závěrečnou řeč Nagyové jako „emocionální výpověď" člověka, který je souzen.

Šaroch ve čtvrtek navrhl pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro oba chce také peněžité tresty, u Babiše ve výši deseti milionů korun, u Nagyové 500 tisíc korun. Podle žalobce jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky soud, Andrej Babiš, Čapí hnízdo, závěrečná řeč

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.