středa 12. srpna 2020 Klára

Šanghaj s okamžitou platností ruší všechny kontakty s Prahou. Důvodem je smlouva s Tchaj-pejí

Čínské finanční centrum Šanghaj pozastavilo oficiální styky s Prahou. Důvodem je fakt, že Praha podepsala partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Informoval o tom Český rozhlas.

Čína považuje Tchaj-pej za jednu ze svých provincií a je připravena vojensky zasáhnout, pokud Tchaj-pej vyhlásí nezávislost.

Ve smlouvě, kterou podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Tchaj-peje Kche Wen-če,  se píše o obchodní a kulturní spolupráci obou měst. Loni v říjnu Praha ukončila smlouvu s Pekingem, důvodem bylo vyškrtnutí klauzule, která říkala, že Praha uznává politiku jedné Číny.

V prohlášení vlády Šanghaje se píše, že vedení českého hlavního města udělalo mnoho chybných kroků, které se týkají pro Čínu důležitých témat. Podle Číny se Praha svévolně vměšuje do čínské vnitřní politiky a veřejně se staví proti principu jedné Číny. Šanghajská vláda uvedla, že právě proti tomuto protestuje jak samotné vedení města Šanghaj, tak i jeho lid. Šanghaj tedy s okamžitou platností pozastavuje všechny kontakty s Prahou.

Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že spolupráce s čínskou Šanghají dosud pro Prahu neměla významný přínos, ale do budoucna se jí nebrání. Spolupráce s Tchaj-pejí je podle Hřiba v současné chvíli přínosnější.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky politika, Čína, Tchaj-pej, smlouva, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.