Rada hlavního města Prahy schválila na pondělním zasedání zásady pro poskytování dotací, které by mělo být transparentnější. Nově budou existovat pravidla pro přidělování dotací mimo grantové systémy, budou zveřejňovány všechny podstatné informace o dotacích a dotace nad jeden milion korun budou podléhat důslednější zpětné kontrole.
Ročně hlavní město rozdělí dotace ve výši přes 1,2 miliardy korun. Většina z nich je rozdělena v rámci grantových programů. Ty mají předem daný systém přijímání a vyhodnocování žádostí. Z toho plyne, že rozhodování o nich podléhá objektivním kritériím.
Asi pět procent dotací se však přiděluje na základě individuálního rozhodování. Děje se tak například proto, že takové dotace nelze mezi stávající grantové programy podřadit. „Za účelem zvýšení transparentnosti a předvídatelnosti rozhodování rada stanovila, že i tyto individuální žádosti budou podléhat věcnému hodnocení podobně jako u grantů, aby rozhodování o nich mělo jasná pravidla,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
„Rozdělování veřejných prostředků musí podléhat jasným pravidlům, aby nevznikaly pochybnosti o nekalých praktikách, jako se to projevilo v minulosti například u sportovních dotací. Zásady pro poskytování dotací schválené radou jsou významným krokem vpřed,“ říká radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský, který schválený materiál předkládal.
K dalšímu zvýšení transparentnosti bude sloužit zveřejňování všech podstatných informací o poskytovaných dotacích včetně získaného bodového hodnocení v jednotlivých kritériích, mezi která patří účelnost, potřebnost, efektivnost, hospodárnost a proveditelnost. Informace o dotacích jsou zveřejňovány na portále otevřených dat, který bude dále rozšiřován. U dotací nad jeden milion korun nově budou příjemci předkládat závěrečnou zprávu o splnění účelu, pro který si o dotaci žádali.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.