Shromáždění, na kterém si bývalí političtí vězni připomněli oběti komunistického režimu, se konalo 26. června v 10 hodin dopoledne. Přítomní uctili památku komunisty popravených a umučených politických vězňů, kteří odpočívající na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů II. a III. odboje v areálu hřbitova Ďáblice v Praze 8.
„Političtí vězni byli zbavováni své identity a následně zde tajně pohřbíváni tak, aby se s nimi ani rodiny nemohly rozloučit a nikdo neznal místo jejich posledního odpočinku,“ popsal mluvčí Prahy 8 Martin Šálek.
Památku přišli uctít starosta „osmičky“ Ondřej Gros. „Myslím, že dnešním setkáním dáváme najevo jednu důležitou věc. Že i po třiceti letech svobody nám na svobodě záleží. Rád bych připomněl, že každá totalita začíná tím, že se její představitelé prohlásí za majitele jediné pravdy a jediného správného názoru. Měli bychom se proto poučit a mít k sobě větší respekt. Mějme toto na paměti a dejme každým dnem svého života najevo, že nám na opravdové svobodě záleží,“ řekl přítomným starosta Prahy 8 Ondřej Gros.
Páteční pietní akt proběhl v komorním rázu, přitomni však byli i zástupci církví, politických vězňů nebo armády. Sdružení bývalých politických vězňů 1948-89 si obdobně jako vyhlášení Čestného pohřebiště za národní kulturní památku v roce 2017 klade za cíl dokončení soupisu obětí, které jsou na Čestném pohřebišti uloženy, a zahájení veřejné diskuze o budoucí podobě Čestného pohřebiště. Rovněž věří, že se obdobně jako u pátera Toufara podaří dokončit exhumaci paní Zdeny Mašínové starší.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.