neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

FOTOGALERIE: Čeští sympatizanti ruských Nočních vlků přijeli na Olšanské hřbitovy

Čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci dnes na Olšanských hřbitovech v Praze uctili památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. Kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru se letos neuskutečnila cesta ruských členů klubu z Moskvy do Berlína. Motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci.

Desítky příznivců Nočních vlků

Na hřbitov, kde je pochováno 429 sovětských vojáků padlých v květnu 1945 při osvobozování Prahy a okolí, dorazily desítky příznivců motorkářského klubu krátce po poledni. Měli s sebou ruské a české vlajky. Před branou hřbitova je vítala skupina odpůrců s vlajkami NATO. Obě skupiny se chvíli hádaly, incident se ale obešel bez fyzických potyček.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 tisíc sovětských vojáků.

Sympatizanti se poté shromáždili u pomníku vojákům Rudé armády, kde položili květiny a věnce. Z reproduktorů hrály ruské písně. Následovaly proslovy účastníků, mluvil i poslanec Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní za SPD). Mimo jiné kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Uvedl ale také, že dnes nepřijeli uctít jen památku sovětských padlých vojáků, ale i těch francouzských, britských nebo jugoslávských.

Jízdy bez Rusů

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Kvůli epidemii koronaviru je od druhé poloviny března omezen v Česku pohyb přes hranice. Sympatizanti spolku proto letos uspořádali lokální jízdy bez Rusů.

Foldyna už dříve řekl, že dnešní piety pořádají jednotlivé skupiny postupně podle míst, odkud pocházejí. Jízdy podle něj kopírují postup osvobozování tehdejšího Československa v květnu 1945. Příznivci Nočních vlků z Moravy tak mají jiný program než ti z Čech.

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky Noční vlci, motorkáři, Rusko, historie, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.