Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Spisovatel Dan Brown je v Praze. Dnes bude předčítat ze svého díla

Americký spisovatel Dan Brown, mimo jiné autor světového bestselleru Šifra mistra Leonarda, bude dnes v Praze předčítat ze své knihy Divoká symfonie. Jeho vystoupení bude součástí uvedení jeho stejnojmenné hudební skladby v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) v pražském Obecním domě. O českou verzi textu se postará herečka Markéta Děrgelová. Dirigentem bude Kryštof Marek.

Brown, který představí svůj skladatelský debut, seznámí publikum s příběhy Maestra Myšáka a jeho zvířecími přáteli. Kniha nabízí zvláštní formát založený na ilustrované obrázkové publikaci kombinované s možností poslechu na základě získané aplikace cestou QR kódu. Vybraná zvířátka jsou vedle vyobrazení představována hudební vizí autora, realizované orchestrem vždy bezprostředně po přečtení textu. Udělat z knihy koncert byl Brownův nápad.

Brownovy romány vycházejí v přibližně 60 jazycích po celém světě, prodal jich přes 200 milionů výtisků. V roce 2005 byl Brown magazínem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě. Při své návštěvě Prahy v roce 2014 převzal cenu knihkupectví Palác knih Luxor za nejprodávanější knihu desetiletí, kterou se stala Šifra mistra Leonarda s více než 100 tisíci prodanými výtisky. Kvůli knize Browna kritizovali akademici a církevní odborníci, že pozadí příběhu vydával za pravdivé. Podle knihy natočil Ron Howard v roce 2006 film s Tomem Hanksem, Audrey Tautouovou, Jeanem Renem či Ianem McKellenem. Snímek vynesl na tržbách přes 750 milionů dolarů (15,1 miliardy korun).

ČNSO založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s dirigentem Zdeňkem Košlerem. Během čtvrtstoletí se ČNSO zařadil k vyhledávaným orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už jde o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. Kvality českých symfoniků vyzdvihl i skladatel Ennio Morricone, který s tělesem absolvoval několik evropských turné a v jeho hostivařském studiu nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získal Zlatý glóbus, britskou cenu BAFTA a amerického Oscara.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Raúl A. González Báez

Štítky USA, literatura, Dan Brown, Praha, kniha, Český národní symfonický orchestr, Šifra mistra Leonarda, Kryštof Marek, Markéta Děrgelová, Obecní dům, Tom Hanks, Ennio Morricone, Ian McKellen, Audrey Tautou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.