čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Spisovatel Dan Brown je v Praze. Dnes bude předčítat ze svého díla

Americký spisovatel Dan Brown, mimo jiné autor světového bestselleru Šifra mistra Leonarda, bude dnes v Praze předčítat ze své knihy Divoká symfonie. Jeho vystoupení bude součástí uvedení jeho stejnojmenné hudební skladby v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) v pražském Obecním domě. O českou verzi textu se postará herečka Markéta Děrgelová. Dirigentem bude Kryštof Marek.

Brown, který představí svůj skladatelský debut, seznámí publikum s příběhy Maestra Myšáka a jeho zvířecími přáteli. Kniha nabízí zvláštní formát založený na ilustrované obrázkové publikaci kombinované s možností poslechu na základě získané aplikace cestou QR kódu. Vybraná zvířátka jsou vedle vyobrazení představována hudební vizí autora, realizované orchestrem vždy bezprostředně po přečtení textu. Udělat z knihy koncert byl Brownův nápad.

Brownovy romány vycházejí v přibližně 60 jazycích po celém světě, prodal jich přes 200 milionů výtisků. V roce 2005 byl Brown magazínem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě. Při své návštěvě Prahy v roce 2014 převzal cenu knihkupectví Palác knih Luxor za nejprodávanější knihu desetiletí, kterou se stala Šifra mistra Leonarda s více než 100 tisíci prodanými výtisky. Kvůli knize Browna kritizovali akademici a církevní odborníci, že pozadí příběhu vydával za pravdivé. Podle knihy natočil Ron Howard v roce 2006 film s Tomem Hanksem, Audrey Tautouovou, Jeanem Renem či Ianem McKellenem. Snímek vynesl na tržbách přes 750 milionů dolarů (15,1 miliardy korun).

ČNSO založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s dirigentem Zdeňkem Košlerem. Během čtvrtstoletí se ČNSO zařadil k vyhledávaným orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už jde o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. Kvality českých symfoniků vyzdvihl i skladatel Ennio Morricone, který s tělesem absolvoval několik evropských turné a v jeho hostivařském studiu nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získal Zlatý glóbus, britskou cenu BAFTA a amerického Oscara.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Raúl A. González Báez

Štítky USA, literatura, Dan Brown, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.