pátek 17. září 2021 Naděžda

Experti ze záchranné stanice vyráběli čapí hnízdo pro novou expozici Národního muzea

Expozici Národního muzea Praha obohatil zcela nový exponát, který vznikal v Plzni. Jde o umělé čapí hnízdo se dvěma neuvěřitelně věrnými preparáty čápů bílých. Na výrobě hnízda se podíleli experti z plzeňské záchranné stanice živočichů, kteří jsou v této oblasti uznávanými kapacitami napříč celou Českou republikou.

„Jelikož se čapím hnízdům a čápům bílým věnujeme již přes 25 let, možnost vyrobit a dodat napodobeninu čapího hnízda přímo do Národního muzea jsme si nemohli nechat ujít. Byla to pro nás velikánská čest a zároveň i výzva,“ uvedl šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Na realizaci základního architektonického zadání pracovali experti z Plzně již druhým rokem a vše bylo hlavně o sběru vhodného materiálu na výrobu hnízda. „Všechny použité materiály a součásti se musely ošetřit proti hmyzu nebo plísním. Klacky bylo třeba připravit do mrazíren k hlubokému zmrazení z důvodu vymrznutí hmyzu, roztočů a plísní. Deset dní byly v teplotě minus 27 stupňů Celsia. Já jsem vyráběl dřevěný model horní plochy hnízda, na který se následně instaloval další hnízdní materiál a čapí vejce i s oběma rodiči,“ popisoval vznik umělého hnízda Makoň.

Nebylo to ale zdaleka první umělé hnízdo tohoto typu, které se v plzeňské záchranné stanici stavělo. „V minulosti jsme vyráběli tři čapí hnízda pro film Jana Svěráka „Tmavomodrý svět“ a spolupracovali zejména s Českou televizí i na dalších tematických projektech,“ dodal za kolektiv tvůrců šéf záchranné stanice.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Karel Makoň / Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Štítky hnízdo, čapí hnízdo, umělé čapí hnízdo, Národní muzeum Praha, DESOP, Karel Makoň, záchranná stanice živočichů, čápi

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.