neděle 9. května 2021 Ctibor

Základní kámen moderního strašnického kostela z 90. let posvětil papež Jan Pavel II.

Na rohu ulic Krupská a Ke Strašnické ve Strašnicích v Praze 10 se nachází zajímavá budova v moderním architektonickém stylu. Jedná se o Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, který byl vystavěn v letech 1992–1994, jehož hlavní části jsou ze dřeva a který je také bohatě prosklený. Stavba se nachází nedaleko zastávky Staré Strašnice.

Fara s prozatímní kaplí sloužila dlouhých 65 let

V roce 1919 přišli kvůli reformám strašničtí farníci o svou kapli a na bohoslužby se tak museli scházet ve hřbitovním kostele svatého Václava na Vinohradech. V roce 1924 zakládají Spolek pro postavení kostela ve Starých Strašnicích. O pět let později dokonce získávají na kostel pozemek. První budova, která se na pozemku postaví, je fara s prozatímní kaplí v přízemí. Stavba probíhala půl roku, a to od března do konce srpna 1930. 

Málokdo by v té době asi tušil, že „prozatímní“ bude trvat 65 let až do roku 1994. Z politických důvodů v letech 1938, 1948 a 1968 bylo nutné záměr stavby pozastavit. V roce 1966 byla pouze zrekonstruována farní kaple.

Kostelu posvětil základní kámen i papež Jan Pavel II.

Na vitrážích v kostele jsou k vidění výjevy ze života světců: svatého Wolfganga a svaté Anežky České. Autorem první z vitráží je Josef Guggenberger, autorkou svatoanežské vitráže je Jaroslava Fenzlová.

Stavbu nového kostela bylo možné realizovat až po roce 1989, i když již na začátku tohoto roku stavbu podporovali místní farníci v čele s kardinálem Františkem Tomáškem. Až o rok později tehdejší duchovní správce dostává za úkol kostel ve Strašnicích postavit. V témže roce byla vyhlášena architektonická soutěž a dokonce sám papež svatý Jan Pavel II. při tehdejší návštěvě Československa v Bratislavě 22. dubna 1990 posvětil základní kámen pro strašnický kostel.

Stavba byla zahájena 11. listopadu 1992 a trvala 19 měsíců. Slavnostně vysvěcen byl kostel poté 17. června 1994. Autorem nezvyklého návrhu kostela byl architekt Jindřich Synek.

Dvě dlouhá šikmá okna s vitráží

Kostel má půdorys rovnoramenného trojúhelníku, vnější podoba má poté tvar trojbokého jehlanu. V jeho zakončeních jsou pouze dvě dlouhá šikmá okna s vitráží. Na vrcholu kostela ve výšce 25 metrů se nachází kříž.

Co se týče křtitelnice, tak ta je tvořena třemi pískovcovými kvádry, z pískovce je také oltář. Vedle něj se nachází ambon se symboly čtyř evangelistů. Na šikmém stropě nad oltářem je zavěšena dřevořezba kříže s Ježíšem od Jaroslava Hylase.

Ohodnoť článek

Foto Ivo Spisar

Štítky budovy, kostel, architektura, Strašnice, Praha 10

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.