Letní slavnosti staré hudby neodmyslitelně patří k prázdninové Praze. Třetí desetiletí jejich existence včera zahájil koncert s názvem Meditation v kostele Panny Marie Na Slovanech. Unikátní hudební festival potrvá do 7. září.
Tento ročník je věnovaný především hudbě šlechtických rodů. V červenci a srpnu nabídne program vytvořený ve spolupráci s českými muzikanty a hudebními soubory. Cílem je cíleně tak podpořit tuzemskou kulturní scénu. „Při přípravě letošní dramaturgie jsme chtěli reagovat na aktuální situaci na kulturní scéně, proto jsme ve vyšší míře, než bývá pro festival obvyklé, spolupracovali s českými umělci a ansámbly,“ vysvětlila dramaturgyně festivalu Jana Semerádová. Zářijové dva koncerty pak budou patřit výhradně zahraničním interpretům.
Včerejší zahájení festivalu nabídlo tři mužské hlady, které za doprovodu bassa continua vytvořily jedinečný témbr charakteristický pro francouzskou hudbu druhé poloviny 17. století. Dále se mohou posluchači těšit na středověký repertoár ze španělských hudebních rukopisů, přírodou inspirované improvizace a další. „Rozmanitý program tak nahlédne například na francouzský, španělský či švédský panovnický dvůr, zavítá do zámeckých zahrad a nezapomene ani na chvíle hlubokého duchovního usebrání,“ shrnula Semerádová.
Podtitulem 21. ročníku festivalu je „nobilitas“, což v překladu znamená vznešenost. Koncerty tedy budou vykreslovat urozenost a ušlechtilost. Hudební vystoupení také zachytí, jak se tyto vlastnosti měnily v průběhu času ve vazbě k evropské hudební kultuře.
Koncerty se odehrají v sakrálních i světských historických prostorách metropole. Ve dvou případech festival využije i nezaměnitelnou atmosféru zámeckých zahrad. Spojení šlechty a hudby v sobě totiž zahrnuje nejen rovinu dvorské zábavy, ale také potřebu reprezentace a symbol ukotvení pozice v dobové společnosti. Tím se hudební produkce stávaly na jedné straně estetickou zálibou, na straně druhé nepřímým nástrojem politiky a prostředkem ke zviditelnění panovníka a jeho nedotknutelnosti. Tato rovina se promítá do šlechtické hudební kultury raného novověku a také do námětů provozovaných děl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.