Pražský komorní balet, u jehož vzniku stál před půlstoletím významný český choreograf Pavel Šmok, pozastaví od 1. června svou činnost. Důvodem je nedostatek peněz a nesystémová podpora z grantů, kvůli níž není možné zaplatit tanečníky. Někteří z nich už požádali o podporu na úřadu práce.
Hlavními zdroji peněz pro balet jsou granty ministerstva kultury a pražského magistrátu. Ředitelka PKB Ladislava Dunovská Jandová je považuje za nesystémové, granty nedovolí plánovat, mají značné výkyvy. PKB odmítl projektové řízení a usiluje o stabilní podporu. „Dostali jsme ale nejnižší podporu v kategorii celoroční činnost na rok 2025," řekla Dunovská Jandová.
Ministerská grantová komise podle předsedkyně Asociace tanečních souborů ČR Lindy Svidró letos PKB přiznala splnění pouze šesti kritérií z deseti, a to přes všechny úspěchy. Znamenalo to propad příjmu z veřejné podpory na zhruba 4,5 milionu korun za rok, přičemž roční náklady převyšují 17 milionů korun.
Vysvětlení od komise ani od ministerstva soubor nedostal. Šest z devíti členů grantové komise podle manažera Domu tanečního umění Antonína Schneidera není odborníky na tanec a preferuje činohru.
PKB sice obdržel od státu určité dofinancování, ale bylo tak malé, že nestačí na platy tanečníků od června do konce roku 2025, uvedla Svidró. Sólistka souboru Bára Müllerová řekla, že se už zaregistrovala jako nezaměstnaná na úřadu práce. PKB zruší asi 12 míst.
Loni PKB uvedl premiéru taneční inscenace choreografa Petra Zusky Pro mou vlast a inscenaci La Strada choreografa Jiřího Bubeníčka. V neděli měla derniéru Kytice, v níž hlavní roli tančil Dominik Vodička, laureát Ceny Thálie za rok 2019 a účastník taneční soutěže StarDance. „Delší dobu přežívat za takových okolností se nedá. Je to naprosto nedůstojné," řekl o financování Vodička.
Při rozhovorech se zástupci města a státu Dunovská Jandová zpravidla slyší doporučení, že nejlepší je situaci zvládnout manažersky. „Neumím si představit, jak bychom to měli manažersky zvládnout. Chceme dělat veřejnou službu, ne nějakou komerci," uvedla. Představení PKB podle ní bývají vyprodaná a vysoce hodnocená.
Závazky dohodnuté do konce roku hodlá PKB splnit. Na jeho situaci a nestabilní financování upozorňuje petice s názvem Jsme pro zachování Pražského komorního baletu. Umístěna je ve foyer vinohradského divadla, centrály Městské knihovny v Praze nebo v Domě tanečního umění.
Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 Šmok s Lubošem Ogounem a Vladimírem Vašutem. Na tento projekt v roce 1975 navázal Pražský komorní balet. Za téměř šest dekád existence se soubor stal významným nezávislým a respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění. Soubor od roku 2013 nabízel tanečníkům stálá roční angažmá.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám