Galerie Villa Pellé nabídne retrospektivu oblíbeného ilustrátora Jiřího Trnky

Autoři | Foto Galerie Villa Pellé

Pražská Galerie Villa Pellé připravuje první komplexní výstavu legendárního českého umělce Jiřího Trnky od roku 1992. Retrospektiva s názvem „Trnka – příběh legendy“ bude přístupná od 21. května do 31. srpna 2025 a představí rozsáhlou tvorbu jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století.

Dílo výtvarníka, ilustrátora, scenáristy a významného tvůrce animovaného filmu ovlivnilo několik generací od poválečného období až po současnost. Jeho známá díla jako Špalíček, Broučci, Dobrý voják Švejk, Bajaja, Sen noci svatojánské či Zahrada dodnes fascinují diváky po celém světě.

Pro pamětníky i děti

„Jiří Trnka je ikonou české výtvarné scény 20. století, jehož dílo je jakýmsi rodinným stříbrem, které svým významem propojuje generace," říká o výstavě ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová. Výstava tak kromě pamětníků osloví i dnešní děti, které vtáhne do kouzelného a magického Trnkova světa.

Interaktivní multimediální výstava nabídne pohled na Trnkův život i tvorbu. Návštěvníci uvidí známé i méně známé ilustrace, filmové a divadelní loutky, novinové anekdoty, polychromované plastiky či obrazy s tématy domova a divadla. Součástí budou také květinová zátiší, portréty blízkých i autorovy autoportréty.

Výstavní linii doplní původní filmy, interaktivní průvodci, kino a herna pro děti. Kurátory výstavy jsou Martina Vítková a Jan Trnka.

„Setkání s kresbami Jiřího Trnky bylo dechberoucí. Vybírala jsem z množství materiálu to, s čím se chceme jako čtenáři znovu potkat. S oblíbenými ilustracemi z dětství. Místy i strašidelnými, ale většinou velmi poetickými," uvádí kurátorka Martina Vítková.

Trnkovy vlastní děti byly jeho prvními kritiky

Jan Trnka, syn slavného umělce a spolukulátor výstavy, vzpomíná: „Můj otec měl se dvěma ženami postupně pět dětí v poměrně pravidelném intervalu. Takže měl vždy po ruce malé dítě, které mu posloužilo současně jako inspirace, model, první divák, popřípadě první kritik." Každé z Trnkových dětí má tak podle něj „svou“ knížku.

Pro výstavu budou zapůjčeny filmy z České televize, Krátkého filmu a Národního filmového archivu a nenahraditelné ilustrace ze sbírek Národní galerie v Praze.

Během výstavy nabídne kino Ponrepo retrospektivu Trnkových filmů, některé v restaurované podobě. Uvedeny budou například Špalíček a Staré pověsti české nebo pásmo méně známých krátkých filmů jako Arie prérie, Ruka, Kybernetická babička nebo Vášeň.

Jiří Trnka (1912–1969) patří k nejvýznamnějším postavám české kinematografie. Byl zakladatelem studia Bratři v triku a Loutkového studia Jiřího Trnky. Jeho filmy získaly řadu mezinárodních ocenění včetně Andersenovy ceny a třikrát Mélièsovy ceny. Jeho jméno bylo známé i v zahraničí – znal ho Jean Cocteau a studio navštívili zástupci společnosti Walta Disneye.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky umění, ilustrace, pohádky, výstava, Jiří Trnka, Praha, Galerie Villa Pellé

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.