pátek 17. září 2021 Naděžda

Pražský dopravní podnik chce koupit 253 autobusů za téměř dvě miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tři zakázky na nákup až 253 naftových autobusů s celkovou hodnotou 1,814 miliardy korun bez DPH. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podnik plánuje nakoupit 143 kloubových autobusů za 1,14 miliardy, 100 standardních vozů za 600 milionů a deset větších jednočlánkových autobusů za 70 milionů korun.

Všechny vozy mají být nízkopodlažní a klimatizované a jejich postupné dodávky mají na základě rámcových dohod trvat pět let. Podnik letos v březnu dostal poslední vozy z dodávek vysoutěžených v roce 2017. Zakázky na dodání všech 500 vozů různých druhů tehdy vyhrála firma SOR Libchabvy.

Podnik obměňuje vozový park kontinuálně. Podle dřívějších informací se posledními dodávkami nových autobusů v posledních několika letech průměrné stáří vozového parku snížilo z 9,56 let v roce 2017 na nynějších 5,39 roku. Podnik plánuje nakupovat také elektrobusy, trolejbusy a autobusy s hybridním pohonem.

DPP je největší firmou vlastněnou v Česku městem, zaměstnává asi 11.000 lidí. V loňském roce utrpělo hospodaření podniku epidemií koronaviru, kvůli níž lidé méně využívali MHD. Podle výroční zprávy za loňský rok skončilo hospodaření podniku ve ztrátě si 34,3 milionu korun, o rok dříve byla firma v zisku zhruba 869,2 milionu. Příjmy z prodeje jízdného podle zprávy klesly z asi 4,45 miliardy korun v roce 2019 na 3,12 miliardy.

Hospodaření firmy je z velké části dotováno z rozpočtu Prahy tzv. kompenzací za závazek veřejné služby. Předloni podle výroční zprávy město podniku přispělo asi 14,58 miliardy korun, loni to bylo 15,07 miliardy. I v souvislosti s udržitelným financováním město od začátku srpna zvýšilo ceny jednotlivých jízdenek. Ta na 30 minut zdražila z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kuponů zůstaly zachovány.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dopravní podnik hlavního města Prahy

Štítky MHD, autobusy, nákup, automoto, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.