Praha upravila úřední dobu na pondělí od 8:00 do 13:00 hodin a středu od 13:00 do 18:00 hodin. Výjimku tvoří odbor dopravněsprávních činností, který je v provozu i v ostatních pracovních dnech, ve kterých ale vyřizuje pouze klienty, kterým byl předem potvrzen termín k návštěvě. V úředních dnech si však své záležitosti snaží vyřešit tisíce řidičů, kteří mnohdy nerespektují opatření. V pondělí se ve zkrácené pracovní době bez objednání dostavilo 1500 klientů, kteří však logicky nemohli být všichni odbaveni, ve středu byla situace obdobná.
Lidé ve frontě nedodržují rozestupy a někteří nemají ani ochranu dýchacích cest, čímž tvoří podle mluvčího magistrátu epidemicky rizikové situace. Opakuje se tak stav z letošního jara, kdy na místě musela mnohokrát zasáhnout i městská policie. „Kritická situace nastává právě v úřední dny v pondělí a ve středu, ve kterých je navíc zkrácená úřední doba, kdy na úřad přicházejí tisíce řidičů bez objednání. Stejně jako na jaře mnohdy lidé přicházejí řešit řidičský průkaz, který má platnost ještě více než půl roku. Mimo úřední dny, kdy je možné odbavit pouze objednané klienty, je odbavování klientů a klidné a plynulé,“ uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman.
Kvůli zvýšené poptávce magistrát pro vyřízení neodkladných záležitostí prodloužil možnost elektronických objednávek v registru řidičů a v registru vozidel do 30. října 2020. Mezi nedokladné záležitosti může patřit například vydání řidičského průkazu za ztracený, registrace nového vozidla, vydání registrační značky za odcizenou a podobně.
„To však neznamená, že každý z těchto úkonů je automaticky považován za neodkladnou záležitost a vždy záleží na konkrétní situaci. S ohledem na vážnost současné epidemické situace a v souladu s přijatými opatřeními proto hlavní město znovu žádá klienty, aby zvážili nutnost své návštěvy úřadu a přicházeli ve zcela nejnutnějších záležitostech,“ vysvětluje Hofman.
O řidičský průkaz je možné žádat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Není tedy nutné využívat nejvíce využívaný registr řidičů v Praze, ale je možno využít cca 250 dalších míst v rámci celé České republiky. Například pracoviště registru řidičů v Černošicích je vzdálené pouze asi 2 kilometry.
Řada řidičů ve frontě navíc nerespektuje vládní nařízení včetně udržování rozestupů, čímž se vystavují možnému postihu. Za porušení zákona o krizovém řízení hrozí jednotlivci pokuta v rozmezí od 20 tisíc do 2 milionů korun. Jedná se například právě o porušení povinnosti mít zakryté dýchací cesty.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.