Praha 1 schválila smlouvu o výstavbě Penty v okolí Florence, opozice to kritizuje

Autoři | Foto UNIT architekti, A69 – architekti a Marko & Placemakers

Praha 1 souhlasí s návrhem smlouvy, která určuje takzvané kontribuce společnosti Penta samosprávám v souvislosti s připravovanými změnami územního plánu k chystané výstavbě na pozemcích severovýchodně od Masarykova nádraží a na Florenci. Smlouvu schválili zastupitelé městské části, kritizovala ji opozice. Kontrakt už v pondělí schválili městští radní a dnes se jím budou zabývat zastupitelé Prahy 8. Uzavřením smlouvy město podmiňuje změny územního plánu, které by následně měli schvalovat městští zastupitelé.

Město prostřednictvím kontribucí požaduje po developerech určitou částku za metr hrubé podlažní plochy plánovaných projektů, přičemž hlavní pákou je případná nutnost změny územního plánu. Příspěvky vycházejí z metodiky, jejíž příprava začala v minulém volebním období, a využívají institutu takzvaných plánovacích smluv zavedených novým stavebním zákonem.

Podle radního Prahy 1 Karla Grabeina Procházky (ANO) jsou příspěvky pro Prahu 1 vypočítány na základě podílu pozemků na jejím území, který tvoří osm procent z celkové plochy předmětných změn územního plánu. Celkové kontribuce budou mít podle pondělního vyjádření Penty hodnotu přes 300 milionů korun a rozdělí si je Praha 1, Praha 8 a magistrát.

Praha 1 podle Grabeina Procházky získá asi 16 milionů, z toho asi deset milionů v hotovosti. „Měl by to být základ pro fond, který v Praze 1 chceme založit, aby do něj i do budoucna chodily finanční prostředky, které budou vyplývat z plánovacích smluv," řekl radní. Dalších pět milionů bude formou nefinančního plnění, což chce městská část podle Grabeina Procházky využít k úpravám ulice V Celnici. Dodal, že k tomu může radnice čerpat ještě sedm milionů korun, které vyplývají z již dříve uzavřené smlouvy s Pentou. Zbylý milion korun pak tvoří podíl Prahy 1 na nákladech na architektonickou soutěž.

Opoziční zastupitelé kritizovali způsob předložení materiálu i obsah smlouvy. Například Pavel Marc (Zelení) uvedl, že smlouva zastupitelům dorazila až v pondělí večer, což jim nedalo dostatek času si rozsáhlý dokument prostudovat.

Ohledně obsahu opozice kritizovala mimo jiné výši a podobu kontribucí. Na jednání vystoupila také Anna Vinklárková z organizace Arnika, které se podoba smlouvy a navázaných změn územního plánu nelíbí dlouhodobě. Kritizovala například posun autobusového nádraží, který je podle ní součástí jedné ze změn.

Penta už na části pozemků u Masarykova nádraží postavila kancelářskou budovu Masaryčka, kterou otevřela loni. První ze změn územního plánu, kterých se týká schválená smlouva, zahrnuje další pozemky u nádraží směrem na východ, druhá pak parcely na Florenci včetně autobusového nádraží. To Penta spolu s přilehlými pozemky koupila v roce 2023. Na podobu území v minulosti Penta ve spolupráci s hlavním městem vypsala mezinárodní urbanistickou soutěž, která sloužila jako podklad pro změny územního plánu. Celkové dojednané kontribuce dále zahrnují převod deseti bytů na město, výstavbu školky a budování občanské vybavenosti, zeleně či uměleckých děl.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Florenc, smlouva, reality, Praha, Penta Investments

Komentáře

Josef Volfík

Otřesné.

Dnes, 11:19Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.