Počasí dnes25 °C, zítra24 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Pražský dopravní podnik v posledních letech ukončil přes sto tisíc exekucí

Pražský dopravní podnik v posledních letech díky dvěma akcím milostivé léto, zrušení dětských a ukončování takzvaných bagatelních exekucí do 1500 korun zastavil 103 579 exekucí. Na jistinách vybral 15,9 milionu korun a dlužníci ušetřili 149,8 milionu na úrocích a dalších poplatcích.

Největší podíl na ukončených exekucích měly bagatelní exekuce, které se na základě novely zákona ruší automaticky po třech letech. V případě dopravního podniku se to podle ředitele podniku Petra Witowského týkalo pohledávek z let 1993 až 2008, kdy byly pokuty nižší a jistina se vešla do limitu 1500 korun, což už dnes neplatí. Šlo o 84 867 zrušených exekucí. V první celostátní akci milostivé léto pak podnik ukončil 13 846 případů, ve druhé už jen 1366.

Podnik se v posledních letech podle Witowského snaží první fáze vymáhání pohledávek řešit sám. Aktuálně také hledá tři právní kanceláře, které ho budou při vymáhání zastupovat. Podnik tendr vypsal formou poptávkového řízení s uveřejněním mimo režim zákona o veřejných zakázkách. Podle Witowského tuto možnost zvolil proto, že služby potřebuje vysoutěžit rychle bez obstrukcí, které by se jinak daly téměř jistě očekávat. „Byť jsme mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek, tak se striktně držíme těch principů, které má," uvedl Witowski.

Obecně se podle ředitele snižuje počet pokut, které je nutné vymáhat, a to díky možnosti zaplatit na místě kartou nebo později převodem. V loňském roce tvořily pokuty nezaplacené do 30 dní 23,7 procenta případů, v předchozích letech to bylo přes 30 procent. V polovině případů loni lidé zaplatili na místě, dříve to bylo mezi 35 a 40 procenty. V roce 2018 černí pasažéři podle dat podniku uhradili bez sankce, tedy na místě či do 30 dnů, 66 procent všech pokut, loni už 76,3 procenta.

Podnik nyní eviduje zhruba 558 tisíc pohledávek v celkové výši 929 milionů korun. Zhruba 40 tisíc z nich je z let 1993 až 2008, 518 tisíc je mladších. Průměrná výše jistiny pohledávek je 1665 korun a úspěšnost vymáhání u advokátních kanceláří se aktuálně pohybuje na úrovni 30 procent.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky dopravní podnik, exekuce, peníze, Milostivé léto, dluhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pražský dopravní podnik v posledních letech ukončil přes sto tisíc exekucí  |  Byznys  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.