Součástí dlouhodobého projektu hlavního města s názvem Obnova a revitalizace pražských nádrží byla i obnova retenční protipovodňové nádrže Jiviny v Praze 6, která byla postavena na začátku osmdesátých let a až do letošního roku nebyla nikdy čištěna.
„Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír. V rámci klimatického závazku hlavního města byly vytvořeny nové biotopy pro faunu i flóru, v zadní části nádrže pak vznikly zatopené úkryty ze starých pařezů a kamenů,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Od svého vzniku nebyla nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více než čtyřicet tisíc metrů krychlových sedimentu. Celkové náklady na obnovu nádrže činily 21 milionů korun.
Nádrž při povodních pojme díky více než pět metrů vysoké a téměř tři sta metrů dlouhé hrázi až 240 tisíc metrů krychlových vody. Plocha zátopy je téměř dvanáct hektarů, což z Jivin dělá jednu z největších pražských nádrží. Jiviny byly poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna.
„Od léta letošního roku byla nádrž celkově revitalizována, veškerý sediment byl z nádrže odvezen a využit na rekultivaci deponie v Řeporyjích a jako hnojivo na okolní pole. Součástí revitalizace je i nové opevnění podemletého pravého břehu těžkou balvanitou rovnaninou a vytvoření přístupové cesty k lovišti,“ dodává náměstek Petr Hlubuček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.