Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Neděle 28. května 2023  |  Svátek má Vilém

Jonákovo království znovu ožije. V Discolandu Sylvie otevře nová restaurace

Discoland Sylvie na adrese Primátorská 3 v pražské Libni byl ikonou devadesátých let. V klubu, který začátkem devadesátých let založil předrevoluční vyhazovač, vekslák a taxikář Ivan Jonák, se potkávaly ty nejznámější osobnosti doby. Od Jonákova úmrtí v roce 2016 budova Discolandu Sylvie pouze chátrala. Dnes má nový majitel povolení k rekonstrukci a v budově by kromě bytů měla vzniknout i nová restaurace.

Discoland Sylvie jako ikona devadesátek

Ivan Jonák byl známou postavou pražského podsvětí devadesátých let, předrevoluční vyhazovač, vekslák a taxikář. Počátkem dekády Jonák otevřel v pražské Libni noční podnik Discoland Sylvie pojmenovaný po jedné ze svých dcer. Klub se brzy stal vyhledávaným místem, kde si podávaly dveře známé osobností té doby. Podnik i jeho majitel byl vděčným námětem pro bulvár.

Jonákova manželka Ludvika prodávala zeleninu ve stánku, kde byla v roce 1994 zastřelena. Najatý vrah byl odsouzen, objednavatelem vraždy byl podle policie samotný Jonák, který se zřejmě obával, aby nepřišel o klub. Držitelkou licence na provoz podniku byla jeho žena, a podle některých svědectví se chtěla dát rozvést a Discoland zavřít. Jonák vinu popíral, v roce 2002 byl po několikaletém řízení odsouzen na 18 let. Odvolací soud v roce 2002 snížil trest na 12 let, vězení Jonák opustil v roce 2014. V roce 2016 ve věku 59 let zemřel.

Nejsem nostalgik, který tvrdí, že dříve bylo lépe, říká autorka knihy Devadesátky Johana Fundová

Johana Fundová si v roce 2017 založila facebookovou a instagramovou skupinu s názvem Pure devadesátky, kde se dodnes zabývá fenomény 90. let. Ke stránkám si postupem času našlo cestu čím dál tím více lidí, a tak se rozhodla vydat také knihu....

V horním patře byty, dole restaurace

Stejně jako sláva Jonáka, zůstala i sláva Discolandu Sylvie v devadesátých letech. Od Jonákova úmrtí Discoland už pouze chátral. Teď to však vypadá, že by místo mohlo opět ožít.

Budovu na adrese Primátorská 3 v Praze 8 chce její nový majitel opravit. „Nový vlastník má aktuálně platné stavební povolení na rekonstrukci, přesně přístavbu a nástavbu,“ uvedl na facebookové stránce městské části Praha 8 její mluvčí Martin Šalek.

Stavba by podle mluvčího měla nově sloužit jednak k bydlení, ale také jako místo k provozu restaurace. „Dle projektu by v horním patře měly vzniknout byty, dole restaurace,“ uvedl Šalek a doplnil, že objekt se nenachází v památkové zóně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Libor Matoušek

Štítky Discoland Sylvie, budova, rekonstrukce, Praha 8, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.