úterý 15. června 2021 Vít

FOTO, VIDEO: Jaroslav Róna dnes na Pankráci instaloval desetimetrovou "sprchu s nohama"

Třiašedesátiletý pražských sochař Jaroslav Róna na instaluje v hlavním městě nové dílo. Jde o desetimetrovou žirafu z bronzu, která  najde své místo na pražské Pankráci. Autor na ní pracoval přes čtyři roky a jde zřejmě o největší bronzovou sochu v Evropě.

Žirafa musela být z ateliéru na Pankrác převezena po částech, a to kvůli velikosti, měří totiž deset metrů a váží přes sedm tun. „Mezi budovami bude ta socha působit, řekl bych akorát, ale spíš menší. Rozměr soch si určuje místo, kam socha přijde,“ vysvětlil Jaroslav Róna pro Českou televizi a doplnil, že není jeho záměrem dělat největší sochy na světě, ale dělat takové sochy, které v prostoru podle něj fungují.

Socha je z nerezové oceli a z bronzu a je nabarvená červeně. „Barva je mimořádně odolný a stálý autolak ve čtyřech vrstvách,“ popsal Róna. „Spíš než zvíře je to sprcha se čtyřma nohama,“ nechal se slyšet Róna, když na soše pracoval. „V době, kdy jsem to navrhoval, jsem se se svou dcerou díval na Pokémony a já jsem chtěl, aby ta socha byla podobně hravá,“ uvedl.

Plastika vznikala na zakázku soukromého zadavatele. Róna od něj dostal podle svých slov volnou ruku. „Místo, které jsme zvolili, bylo vlastně jediné možné. Podařilo se nám najít místo, kde je možné udělat platformu, ale kvůli všemožným vedením bychom ji nemohli posunout ani o půl metru,“ uvedl.

Jaroslav Róna je mimo jiné autorem sochy markraběte Jošta Lucemburského v Brně. Negativních reakcí se Róna nebojí. „Pražské obecenstvo je osvícené,“ uzavřel umělec.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ivo Spisar

Štítky socha, žirafa, Pankrác, Praha, Jaroslav Róna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

František Chmelař

Paní Jitko, Vám se ta odpornost opravdu líbí?

čtvrtek, 19. listopadu 2020, 07:17

Jitka Podraska

Komentář Františka Chmelaře je hnus. Další ohyzdný komentář dnešních dnů :-(

pondělí, 16. listopadu 2020, 09:28

František Chmelař

No fuj, to je ale hnus. Další ohydnost v Praze :-(

čtvrtek, 12. listopadu 2020, 10:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.