úterý 15. června 2021 Vít

První pražský mrakodrap dostane nový kabát. Rekonstrukce Radosti bude stát přes miliardu

Nejstarší československý mrakodrap, Dům Radost, který sídlí na Žižkově, čeká nákladná rekonstrukce. Opravy podle majitele objektu přesáhnout jednu miliardu korun. Místo kanceláří by v něm nově měly vzniknout prostory ke komunitnímu bydlení, ale také galerie, obchody, multifunkční sály nebo sportovní zařízení.

Lesk Radosti je už dlouho pryč

Dvaapadesát metrů vysoká funckionalistická budova Domu Radost začala být výraznou součástí panorama Prahy v roce 1934. Tehdy v jedenáctipatrovém domě sídlil Všeobecný penzijní ústav. I dnes budova nabízí průchozí kanceláře, velkolepé chodby a nezaměnitelnou fasádu z keramiky, ale lesk je ten tam a Radost svým vzhledem radost rozhodně nikomu nedělá.

Dům Radost koupila v roce 2018 za jednu miliardu rodina Valových, což jsou majitelé koupelnového impéria Siko, a s nimi investor Martin Louda, kterého veřejnost zná například jako majitele klubu FK Viktoria Žižkov, který u radnice Prahy 3 usiluje o koupi fotbalového stadionu v Seifertově ulici i s pozemem. „Nám, jako investorům, připadala ta budova velice zajímavá. Svojí polohou, svojí architekturou a svým potenciálem,“ řekl pro Seznam Zprávy Martin Louda.

Z kanceláří budou byty

Plánovaná rekonstrukce Radosti má stát přes jednu miliardu. „Zásadní změnou je, že z monofunkčního domu chceme udělat dům polyfunkční. Mělo by tu vzniknout komunitní nájemní bydlení, restaurace, prostor pro služby, relax a kulturu,“ popisuje Louda a dodává, že výraznou změnou by mělo být využití budovy. 650 kanceláří by mělo být nahrazeno bytovými jednotkami.

Inspirace k využití budovy přišla z Amsterdamu nebo Berlína. „Z jednotlivých dílčích kanceláří budou bytové jednotky. Prostor vyčistíme a předěláme podle nového konceptu. Vychází to na 23 metrů čtverečných. Budou mít samostatné sociální zázemí, vstup z centrální chodby, malou kuchyňku, pracovní místo a postel. Je to taková startovací část, kde můžete začít fungovat ve městech a následně využívat služby ve spodních patrech,“ říká architekt Jiří Řezák. Cena za nájem takového menšího bytu by se mohl pohybovat mezi šesti až sedmi tisíci korun měsíčně na osobu.

V domě by měla být galerie a několik kanceláří, ale také obchody, služby, střešní restaurace a terasa. Už teď je v Domě Radost zrekonstruované artové kino Přítomnost.

Poslední dvě razítka a dvouletá rekonstrukce

65 z potřebných 67 razítek již projekt rekonstrukce získal, čeká se jen na Národní památkový ústav. Památkáři však podnou studii částečně povolili a částečně vyloučili. „Sporné jsou především objemové změny objektu, jeho navyšování a určité zastřešování a zástavby dvorů,“ vysvětluje Jan Holeček, vedoucí odboru péče o památkový fond z NPÚ.

Dům se bude muset opravovat jako celek. „Pro nás je plán rekonstrukce na dva roky a další půlrok pak bude trvat, než dům zabydlíme a zařídíme,“ uzavřel Martin Louda.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Facebook Dům Radost

Štítky budova, rekonstrukce, Radost, Žižkov, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.