středa 7. prosince 2022 Ambrož

VOLBY 2022: Pirk, nebo Chmelová? Kordová, nebo Kos? Začalo druhé kolo senátních voleb

Ve dvou obvodech v Praze a dalších dvaadvaceti po celé republice dnes začalo druhé kolo senátních voleb. Lidé v něm vyberou dalších 24 senátorů. V Praze 10 budou lidé rozhodovat mezi Janem Pirkem (TOP 09) a Renatou Cmelovou (STAN) a v Praze 11 mezi Hanou Marvanovou Kordovou (ODS) a Ladislavem Kosem (Hnutí Pro Prahu 11). Rozhodne se však také o tom, zda v čele Senátu bude moci pokračovat Miloš Vystrčil (ODS), který senátorský mandát obhajuje na Jihlavsku.

V Praze 6 se rozhodlo už v prvním kole

Většinu v horní komoře si bez ohledu na výsledek voleb udrží kluby stran vládní koalice. Opoziční hnutí ANO má šanci na to, že by poprvé mohlo mít v Senátu vlastní stranický klub, k čemuž je potřeba alespoň pět senátorů.

Na rozdíl od prvního kola, které se uskutečnilo před týdnem souběžně s obecními volbami, se senátní volby nebudou konat ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstanou zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL). Vládní koalice tak po prvním poločasu vede nad opozicí v poměru 2:1.

VOLBY 2022: Růžička v Praze 6 obhájil křeslo senátora v prvním kole. Hlas mu hodil i Okamura

Ve třech pražských městských částech vedle komunálních voleb probíhalo i hlasování do třetiny senátu. V Praze 6 už v prvním kole nadpoloviční většinou zvítězil Jiří Růžička, jeho volební lístek do urny hodil i Tomio Okamura.

Volit se bude v Praze 10 a v Praze 11

V Praze se dnes volební místnosti otevřou ve dvě hodiny v Praze 10 a v Praze 11. V Praze 10 kandidovalo v prvním kole šest lidí. Do druhého kola postoupil 74letý chirurg Jan Pirk (TOP 09), který získal 44,8 procenta hlasů a současná senátorka a exstarostka desáté městské části Renata Chmelová (STAN), ta získala 24,4 procenta.

V Praze 11 se o hlasy voličů v prvním kole voleb ucházelo osm kandidátů. Do druhého kola se dostali Hana Marvanová Kordová (ODS) s 39 procenty hlasů a Ladislav Kos (Hnutí Pro Prahu 11) s 16,9 procenty.

Volit může zhruba 2,5 milionu voličů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast nižší. Hlasovací lístky dostanou lidé až ve volebních místnostech, v poštovních schránkách by je hledali marně. Stejně jako v prvním kole by lidé neměli zapomenout na doklad kvůli ověření totožnosti volební komisí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Honza Faltus

Štítky volby, senát, druhé kolo, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.