Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

ČSA i další společnosti lety z Prahy do Kyjeva zatím nepřeruší. O letenky je velký zájem

NNikola Hejdová, ČTK2 minuty čtení15. 2. 2022, 9:30
ČSA zatím lety z Prahy do Kyjeva nepřeruší, pokračují i další dopravci
ČSA zatím lety z Prahy do Kyjeva nepřeruší, pokračují i další dopravci · Foto: Kaaa, CC0, via Wikimedia Commons

České aerolinie (ČSA) provoz své letecké linky z Prahy do Kyjeva zatím nepřeruší. Dopravce chce bezpečnostní situaci na Ukrajině dál monitorovat a v případě jejího zhoršení bude reagovat, uvedla mluvčí aerolinií Vladimíra Dufková. Provoz nepřerušují ani další tři ukrajinské aerolinky, které z Prahy na Ukrajinu pravidelně létají. Lety z evropských měst na Ukrajinu v posledních dnech zrušili kvůli obavám z ruské invaze a s ní spojeného rizika někteří zahraniční dopravci.

Obnova letů kvůli velkému zájmu

„České aerolinie provoz na Ukrajinu nepřerušují, lety do Kyjeva budou provozovány nadále podle platného letového řádu. Situaci monitorujeme, v případě zhoršení bezpečnostní situace jsme připraveni adekvátně zareagovat,“ uvedla Dufková.

Český dopravce podle pražského letiště původně zrušil spoje naplánované na 18., 21. a 23. února. V pondělí dopoledne ovšem letiště uvedlo, že aerolinky znovu zažádaly o jejich obnovení v letovém řádu. Podle mluvčí Kláry Divíškové jejich původní zrušení nesouviselo se současnou bezpečnostní situací na Ukrajině. Obnovení letů kvůli velkému zájmu následně potvrdila i Dufková. Důvody zrušení letů byly podle ní obchodní. ČSA tak v tomto týdnu plánují denní provoz z Prahy do Kyjeva, vedle toho dál nabízejí letenky i v závěru února.

V letech z české metropole na Ukrajinu zatím pokračují beze změn i další dopravci, uvedlo Letiště Praha. Vedle ČSA mají pravidelné linky do Kyjeva ukrajinské aerolinky SkyUp Airlines a Ukraine International Airlines. Do Oděsy a Lvova pak pravidelně létá další ukrajinský dopravce Bees Airline. Podle letového řádu mají v tomto týdnu v plánu více než dvě desítky příletů a odletů.

Hrozba odstřižení letecké dopravy

Ve světových médiích se v minulých dnech objevila varování, že Ukrajině kvůli obavám z ruské invaze hrozí faktické odstřižení od letecké dopravy. Varování později potvrdila letecká společnost SkyUp, jejíž linka z Madeiry do Kyjeva musela v noci na dnešek přistát v Kišiněvu, protože vlastník letadla zakázal, aby stroj vletěl do ukrajinského vzdušného prostoru.

V sobotu zrušila lety na Ukrajinu nizozemská společnost KLM. O zastavení letů na Ukrajinu uvažuje například německá Lufthansa, rozhodnutí ale dosud nepadlo, uvedla agentura Reuters.

České ministerstvo zahraničí (MZV) o víkendu před cestami na Ukrajinu vydalo varování. „Pokud na Ukrajině jste, zvažte možnost opuštění země. MZV vyzývá občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb leteckých společností,“ stojí v prohlášení.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook