Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Pietní místo na Staroměstském náměstí zůstane. Postarají se o něj skauti

WWendy2 minuty čtení8. 4. 2021, 15:58
size4-16166580215418-241-babicka-vera-nebo-deda-frantisek-krizky-na-staromaku-dostavaji-konkretni-jmena
size4-16166580215418-241-babicka-vera-nebo-deda-frantisek-krizky-na-staromaku-dostavaji-konkretni-jmena · Foto: Honza Faltus

Již více než dva týdny chodí na Staroměstské náměstí denně desítky lidí uctít památku svých blízkých a přátel, kteří zemřeli s covidem-19. Pražští radní se proto rozhodli, že pietní místo v centru Prahy zůstane. Starat se o něj budou skauti. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii nakreslili na dlažební kostky 25 tisíc křížů za mrtvé s koronavirem. Lidé tam následně začali nosit květiny a svíčky.

V pondělí 22. března se na Staroměstském náměstí objevilo zhruba 25 tisíc bílých křížů nakreslených na dlažbě. Původně měli organizátoři kříže odpoledne smazat, nakonec se představitelé Prahy domluvili, že je na místě nechají, než je smyje déšť.

Pár křídových křížů dosud stále pokrývá Staroměstské náměstí, které se pro lidi stalo podle vedení Prahy místem pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku.

Víme, že takové místo naše společnost velmi potřebuje.

Děkujeme občanům a jejich iniciativám, že vytvářejí pro nás všechny čas a místo pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku. Víme, že takové místo naše společnost velmi potřebuje. Málokdy se něco tak dotýká doslova všech. Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku pandemie covid-19 připomínat. Proto jsme hledali způsob, jak pietní místo na Staroměstském náměstí udržovat v důstojné podobě,“ říká Milena Johnová (Praha Sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Dobrovolníci z řad skautů tak během včerejšího odpoledne s pomocí města uklidili uvadlé květy a vyhořelé svíčky. Zbylé květiny, svíčky a další předměty pak skauti přenesli na jedno místo, kam lidé mohou i nadále přicházet a uctít památku zemřelých. Celá úprava pietního místa se uskutečnila s vědomím vedení Milionu chvilek.

Staroměstské náměstí je součástí památkově chráněného historického centra Prahy. Symbolické bílé kříže jsou v jeho dlažbě trvale umístěny už několik desítek let a připomínají jinou osudovou událost v historii českých zemí – vedle budovy Staroměstské radnice bylo po druhé světové válce vytvořeno ze světlých dlažebních kostek 27 křížů – připomínají 27 českých pánů, kteří tam byli jako předáci českého stavovského povstání proti Habsburkům v roce 1621 popraveni.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook