Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Praha dá školám na podporu dětí z Ukrajiny přes třináct milionů korun

ČČTK / Ivo Spisar2 minuty čtení15. 12. 2023, 14:00
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: pixabay.com

Pražský magistrát rozdělí asi 13,4 milionu korun na podporu mladých Ukrajinců ve středních školách. Peníze půjdou z programu na podporu takzvaných nultých ročníků, který spolufinancuje Dětský fond OSN (UNICEF). V noci na dnešek to schválili zastupitelé metropole. Cílem je mimo jiné zvýšit předpoklady mladých uprchlíků z Ukrajiny pro studium na střední či vysoké škole.

Český vzdělávací systém se od ukrajinského liší, a tak je třeba ukrajinské žáky do českého školského systému lépe integrovat, píše se v dokumentu. U některých ukrajinských dětí je podle expertů stále nedostatečná znalost českého jazyka nebo se neorientují ve specificích českého středního školství, jako jsou typy školy nebo podmínky přijetí.

V důsledku těchto znevýhodnění hrozí, že v Praze a Středočeském kraji bude poměrně početná skupina mladých lidí, kteří zůstanou mimo školy či budou navštěvovat takové, které neodpovídají jejich studijnímu potenciálu. Za peníze školy zřídí přípravný kurz v minimálním rozsahu 120 hodin.

Projekt musí zahrnovat výuku češtiny jako druhého jazyka se zaměřením na komunikační dovednosti, funkční i čtenářskou gramotnost a osvojení gramatických jevů. Zaměřit se má i na výuku oborové češtiny se zvýšenou pozorností na témata české historie, zeměpisu, matematiky a občanské výchovy, pro přípravu na přijímací řízení či přestup do dalšího vzdělávání a aktivity podporující rozvoj důležitých dovedností, zvláště schopnosti učení nebo řešení problémů. Výuka může být v dopoledních i odpoledních hodinách.

Peníze půjdou školám, které si o dotaci zažádaly letos od 17. do 24. září a splnily podmínky. O poskytnutí dotace nebo nevyhovění žádosti rozhodne město nejpozději do 31. prosince. Příspěvek má dostat například Slovanské gymnázium v Praze 1, Institut cizích jazyků, Gymnázium Karla Sladkovského v Praze 3 nebo Gymnázium Na Zatlance v Praze 5.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
Č
Čtenář16. 12. 2023, 11:06
A nebylo by lepší podporovat české děti, než děti turistů?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Cizinec vyhrožoval ve videu na internetu vražděním. Zásahovka na nic nečekalaKrimi

Cizinec vyhrožoval ve videu na internetu vražděním. Zásahovka na nic nečekala

Zveřejnil výhružné video a za pár hodin už byl na zemi v poutech. Zásahová jednotka si přišla pro cizince, který na internetu sdílel nahrávku s tím, že chce zabíjet. Teď je obviněn ze dvou trestných činů.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciZprávy

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook