Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Pražští bezdomovci budou mít v zimě k dispozici stovky lůžek v noclehárnách

ČČTK / Ivo Spisar2 minuty čtení30. 11. 2022, 19:00
ilustrační foto
ilustrační foto

Pro lidi bez domova je v Praze nachystáno několik stovek lůžek v noclehárnách, jejich počet se podle potřeby může navyšovat. Připravena jsou také denní a noční centra a projekt takzvané teplé židle, kdy mohou lidé přečkat noc v některých zařízeních. V ulicích se pak budou pohybovat týmy, které bezdomovcům poskytnou materiální pomoc a poradí. Dnes to řekl Filip Pospíšil z městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP). V metropoli působí také další organizace, které lidem bez domova pomáhají.

V noclehárnách je kapacita 360 lůžek

V noclehárnách je nyní připraveno zhruba 360 lůžek. „Kapacita se mění podle aktuální potřeby. Například v loňském roce jsme začínali na zhruba stejném počtu lůžek, ale kvůli zimě jsme je následně navyšovali až jsme jednu noc měli 602 lůžek," řekl Filip Pospíšil. V současné době je podle něj v podstatě naplněna například kapacita lodi Hermes, kde mohou bezdomovci přespat.

Získávat další místa a lůžka je podle Pospíšila v letošním roce oproti předchozím dvěma rokům o něco složitější. Po pandemii covidu-19 se do města jednak vrátili turisté, navíc část ubytovacích zařízení je využita pro ukrajinské uprchlíky.

„V terénu budou fungovat v noci dva týmy“

Kromě nocleháren mohou lidé bez střechy nad hlavou využít denní a noční nízkoprahová centra, která nabízejí okolo 200 míst. Denní centra nabízejí lidem mimo jiné polévku, lidé se zde mohou vysprchovat nebo vyprat prádlo. Nabízejí rovněž psychologické, sociální či dluhové poradenství. V případě potřeby vybraná centra fungují v režimu zmíněné teplé židle, kdy zde mohou lidé přečkat noc.

„V terénu budou fungovat v noci dva týmy, které budou objíždět svou část města a lidem nabízet materiální pomoc, poradí nebo zprostředkují nocleh," řekl Pospíšil. Další tým pak bude fungovat přes den.

Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisícovkách lidí, část z nich ani nemá trvalé bydliště v Praze.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Dvojice si v taxíku nechala miliony, řidič je odmítl vrátit. Pak založil požárZprávy

Dvojice si v taxíku nechala miliony, řidič je odmítl vrátit. Pak založil požár

Svého rozhodnutí určitě lituje řidič taxíku, který si nechal zapomenuté zavazadlo zákazníků. Notebook a oblečení by asi vrátil, zlomily ho zřejmě tři miliony v hotovosti. Peníze pak schoval a zbytek věcí zapálil.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook