Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Pražská plynárenská od ledna zdraží plyn u hlavního tarifu

ČČTK, Eva Hradilová2 minuty čtení25. 11. 2022, 19:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Energetická společnost Pražská plynárenská zvýší od začátku příštího roku ceny u svého základního tarifu Standard, a to v průměru o 11,2 procenta. Zákazníci tak budou platit zastropované ceny. U ostatních tarifů se ceny měnit nebudou.

Informovala o tom Pražská plynárenská, která patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst.

Ceny energií zdražují od příštího roku i ostatní dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového maxima bude mít většina domácností.

Pražská plynárenská už kvůli úpravě cen začala rozesílat svým klientům informační dopisy a e-maily. „Zákazníci nemusí pro využití zastropování cen činit žádné kroky, vše proběhne zcela automaticky," uvedla společnost.

Firma dále uvedla, že situaci na energetickém trhu nadále podrobně monitoruje a řeší. „Budoucí předpokládanou stabilizaci v rámci energetického trhu přenese samozřejmě, jak to bude možné, zpět směrem k zákazníkům," dodala společnost.

Pražská plynárenská zvedala ceny dodávek energií už během letošního roku. Naposledy od září společnost u základního tarifu zvýšila ceny v průměru o téměř 29,8 procenta. Firma zdražovala například také v červnu. Důvodem jsou rostoucí ceny plynu na energetickém trhu.

Zdražení elektřiny a plynu od příštího roku už oznámily například také ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika, chystají to i další dodavatelé. Většina jejich zákazníků si od ledna připlatí několik stovek korun navíc, platit budou zastropované ceny. Změny se netýkají zákazníků s fixovanými cenami.

Vláda v říjnu stanovila cenové limity, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3 tisíce korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook