Čt 13. 8. 2026Alena
Politika

Praha 14 má nového starostu. Radka Vondru nahradil Jiří Zajac

ČTK3 minuty čtení24. 6. 2021, 18:00
Praha 14 má nového starostu. Radka Vondru nahradil Jiří Zajac
Praha 14 má nového starostu. Radka Vondru nahradil Jiří Zajac · Foto: Občanská demokratická strana

Radnice Prahy 14 má nové vedení. Starostou se stal dosavadní místostarosta Jiří Zajac (ODS). Ve funkci nahradil Radka Vondru (TOP 09), který je nově místostarostou. Pro Zajace i Vondru hlasovalo 16 zastupitelů z celkem 31. Zastupitelé dnes rovněž zvolili zbylé místostarosty a radní. Vondra na funkci rezignoval ve středu, kdy skončila i celá rada. Zároveň se rozpadla dosavadní koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018. Nově koaliční dohodu podepsala pouze TOP 09, ODS a Piráti s většinou 16 hlasů.

Po svém zvolení si určitě nechám gesce, které jsem zastával doposud. Tedy majetek a bytovou politiku, protože máme rozpracováno mnoho projektů na družstevní výstavbu, výstavbu bytů a polyfunkčního domu na konečné metra a chci dořešit privatizaci,“ řekl Zajac.

Ze starosty místostarostou a z místostarosty starosta

Zajac byl jediným kandidátem na funkci starosty. Dosud vykonával úřad prvního místostarosty a zároveň je zastupitelem hlavního města. Po Zajacově zvolení byl navržen na prvního místostarostu Vondra. Zastupitelé jej zvolili po pauze, kterou si vyžádala opozice. Vondra byl starostou od podzimu 2018, a to ve třetím volebním období za sebou.

Na dnešním jednání byli zvoleni rovněž zbylí členové rady. Místostarosty se stali dosavadní místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a dosavadní radní Jaromír Krátký (ODS). Uvolněnými radními, tedy placenými, se stali dosavadní radní Michal Prager (Piráti) a zastupitel Pavel Mašek (TOP 09). Zastupitelé zvolili také dva neuvolněné radní, a to Josefa Kutmona (ODS), který neuvolněným radním již byl, a zastupitele Jiřího Klímu (TOP 09).

V zastupitelstvu čtrnácté městské části se rozpadl zastupitelský klub Spojených sil pro Prahu, který tvořily TOP 09, STAN a KDU-ČSL, čímž skončila rovněž dosud vládnoucí koalice. Zastupitel Jaroslav Verner (Piráti) na začátku jednání řekl, že dnes ráno byla podepsána nová koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a Piráty.

Vondra složil mandát ve středu

Vondra složil starostenský mandát ve středu. Svůj krok zdůvodnil spory v dosavadní koalici a nespokojeností s rozvojem školství, kultury či postupy při hledání dotací. Po Vondrově rezignaci byli odvolání rovněž zbylí místostarostové a radní. Postup kritizovala opozice, jejíž drtivá většina se dnešního zasedání nezúčastnila. „Je po covidu a nemůžeme si dovolit rezignovat na školství a kulturu. Bohužel to v minulém složení koalice nešlo. Je mi to samozřejmě líto, hodně věcí se povedlo, ale program, ke kterému jsem se upsal, je pro mě víc než křeslo starosty. Věřím, že v nové koalici dokážeme, že to byla nutná a užitečná změna,“ řekl dnes Vondra.

Volby v Praze 14 vyhrála v roce 2018 koalice TOP 09, STAN a lidovců, která získala 29,4 procenta voličských hlasů a 11 zastupitelských mandátů v 31členném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO s 16,5 procenta a šesti křesly. Následovali Piráti, které podpořilo 13,8 procenta voličů a získali pět zastupitelů, stejně jako ODS. Do zastupitelstva se dostalo také sdružení Nezávislí - Naše Čtrnáctka s 9,9 procenta hlasů a čtyřmi zastupiteli.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50.000 obyvatel.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Dvojice si v taxíku nechala miliony, řidič je odmítl vrátit. Pak založil požárZprávy

Dvojice si v taxíku nechala miliony, řidič je odmítl vrátit. Pak založil požár

Svého rozhodnutí určitě lituje řidič taxíku, který si nechal zapomenuté zavazadlo zákazníků. Notebook a oblečení by asi vrátil, zlomily ho zřejmě tři miliony v hotovosti. Peníze pak schoval a zbytek věcí zapálil.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook