St 12. 8. 2026Klára
Kultura

Kina Aero, Bio Oko nebo Světozor opět otevírají. Provoz začne i v šapitó Azyl78 na Výstavišti

ČTK2 minuty čtení24. 5. 2021, 7:58
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Cirk La Putyka

Divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy mohou po několikaměsíční pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru ode dneška znovu otevřít sály pro diváky. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí nejvýš 500 lidí, pořadatelé mohou obsadit maximálně polovinu kapacity sálů. Akcí pod širým nebem, které jsou povolené od minulého pondělí, se může účastnit až 1000 lidí, dosud byla stopka na 700 lidech. I v tomto případě musí být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Velká část divadel ale čeká s představeními uvnitř na červen.

Podmínky účasti na akcích

Podmínkou účasti na všech akcích je a zatím bude buď negativní test, uplynutí tří týdnů od první dávky očkování, nebo maximálně 180 dní od prodělané nemoci covid-19. Oba typy akcí mohou navštěvovat jen sedící diváci a musejí nosit respirátor. Někteří divadelníci a pořadatelé festivalů žádají, aby byli stejně jako restauratéři zproštěni povinnosti kontrolovat potvrzení a přenést povinnost na návštěvníky.

Dnešní míra rozvolnění odpovídá třetímu vládnímu balíčku, čtvrtý by mohl podle ministerstva kultury platit od 14. června. Pak by se mohli venkovních akcí účastnit i stojící diváci. Uvnitř se budou akce konat zřejmě celé léto pro sedící diváky. „Mám obavu, že na stání hned koncerty nebudou," řekl Mirai Navrátil.

Šapitó i kina

V Praze se v úterý otevře šapitó Azyl78 na Výstavišti v Holešovicích. Až do září bude poskytovat prostor nejen domovskému souboru Cirk La Putyka, ale mnoha dalším pražským scénám a souborům.

Po téměř osmi měsících mohou dnes otevřít také kinosály, které jsou zavřeny od 12. října. V Praze mohou diváci navštívit třeba kina Aero, Bio Oko a Světozor, která pro ně přichystala na uvítanou mimo jiných režijní debut Vigga Mortensena Ještě máme čas, francouzskou komedii Přípitek nebo v předpremiéře vítěze letošního Berlinale Smolný pich aneb Pitomý porno.

Do české distribuce dnes také vstupuje celovečerní snímek režisérky Viery Čákanyové s názvem Bílá na bílé, který na festivalu Jeden svět získal hlavní cenu v České soutěži. Osobně laděný dokument s deníkovými záznamy natočenými na Antarktidě bude uveden do kin a zároveň bude divákům přístupný on-line na portálu DAFilms.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Neznáte ho?Krimi

Milovník oříšků nakradl v Lidlu přes sto balení, do prodejny se vrátil třikrát

Pražští policisté hledají mladého muže, který rád krade oříšky. V prodejně Lidlu na Břevnově se otočil celkem třikrát a bez placení si odnesl přes 130 balení. Protože je škoda přes patnáct tisíc, může do vězení až na dva roky.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook