St 12. 8. 2026Klára
Kultura

V CAMPu probíhá výstava představující proměny kolem Vltavy

MMarkéta Plešková1 minuta čtení24. 9. 2023, 16:00
V CAMPu probíhá výstava představující proměny kolem Vltavy
V CAMPu probíhá výstava představující proměny kolem Vltavy · Foto: Centrum architektury a městského plánování

Od 22. září do 17. prosince probíhá v Centru architektury a městského plánování výstava Praha zítra? Město a řeka, která návštěvníkům přiblíží aktuální trendy související s Vltavou a jejím bezprostředním okolím. Kromě nové podoby Rohanského ostrova představí i menší projekty.

Expozice ukazuje trendy, které formují současný územní rozvoj říční krajiny, na příkladech dvaceti pěti projektů. Veřejnost se dozví více třeba o příměstském parku na soutoku Vltavy a Berounky, proměně Trojské kotliny, plánované podobě Vltavské filharmonie nebo o úpravách koryt přítoků Vltavy – Rokytky, Botiče a Motolského potoka.

Na čtvrteční vernisáži proběhlo také vyhlášení soutěže o novou podobu Rohanského parku. Vítězný návrh je v centru také k vidění.

Výstavním sálem se v měřítku 1:1000 vine model řeky, který zobrazuje její podobu od Zbraslavi až po Podbabu. Prezentaci současných záměrů doplňuje také řada archivních materiálů a historických map a fotografií, které ukazují podobu Vltavy v minulosti.

Hlavní myšlenkou výstavy je, že kdyby nebylo Vltavy, nebylo by ani hlavního města, jak ho známe. „Vltava a její břehy jsou skutečnou kolébkou Prahy a dodnes pomáhají formovat naše představy o tom, kudy a jakým způsobem se má ubírat rozvoj hlavního města. Praha se přitom ke své řece leckdy obracela zády, nerespektovala její přirozenost a nedbala příležitostí, které jí nabízí. Dnes se však Vltava vrací do centra pozornosti městského plánování a politiky i soukromých investic,“ uvádí pořadatelé na webu centra.

Vstup je zdarma, výstava bude k vidění do 17. prosince.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Lidé v Praze grilují v parcích i přes zákaz, dostávají pokutySpolečnost

Lidé v Praze grilují v parcích i přes zákaz, dostávají pokuty

Kvůli velkému suchu se teď v parcích v Praze nesmí rozdělávat ohně, milovníci grilování ale nařízení ignorují a vaří ve velkém. Městská policie proto riziková místa kontroluje a rozdává pokuty.

Praha 2 pomáhá seniorům žít důstojně: Péče, podpora i lidská blízkostSpolečnost

Praha 2 pomáhá seniorům žít důstojně: Péče, podpora i lidská blízkost

Městská část Praha 2 podává svým seniorům pomocnou ruku – citlivě, prakticky a s respektem. Nejde přitom jen o slova, ale o konkrétní pomoc v každodenním životě. Od dostupného stravování přes péči až po důstojné bydlení. Senioři tu zkrátka vědí, že na to nejsou sami.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.