Čt 13. 8. 2026Alena
Kultura

Nětrebková si po zrušeném koncertu v Praze stěžuje na cenzuru

ČČTK, Eva Hradilová2 minuty čtení18. 8. 2023, 7:00
Anna Nětrebková
Anna Nětrebková · Foto: Facebook Anny Nětrebkové

Ruská operní pěvkyně Anna Nětrebková v reakci na zrušení svého koncertu v pražském Obecním domě uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno pod politickým tlakem a postěžovala si na cenzuru. Napsala to včera večer ruská služba stanice BBC na svém webu s odvoláním na prohlášení umělkyně. Ta podle svých slov rozhodnutí agentury Nachtigall Artists Management, která její vystoupení organizovala, respektuje.

„Bohužel neměli jinou možnost," uvedla zpěvačka na adresu Nachtigall Artists Management a agentuře poděkovala za podporu. „Anna Nětrebková je zklamaná tím, že nesouhlasící menšina připravila 1300 majitelů vstupenek o možnost uplatnit svou demokratickou volbu," stojí dále v prohlášení pěvkyně, která své fanoušky vyzvala, aby si její vystoupení přijeli poslechnout do Vídně, kde podle ní „tento druh cenzury neexistuje".

Nětrebková měla vystoupit ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti, letos 16. října. Podle ředitele společnosti Vlastimila Ježka se z koncertu stala politická a společenská otázka a obě strany se dohodly, že lepší bude akci zrušit. Vstupné na vyprodaný koncert podle něj bude v plné výši vráceno.

Podle Aleny Kunertové z pořádající agentury jde o společnou dohodu a umělkyně sdělila, že nebude po Obecním domě požadovat kompenzace. „Dohodli jsme se, že ustoupíme politickému tlaku a že Anna nebude požadovat kompenzace ani na Nachtigall Artists Management, ani na Obecním domu," řekla Kunertová. Dodala, že zpěvačku situace mrzí, ale chápe, že se vymkla kontrole a že vznikly politické tlaky.

Proti vystoupení umělkyně, která je na ukrajinském sankčním seznamu, se dříve vyjádřili zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN.

BBC připomíná, že akci doporučil zrušit náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil po jednání s ukrajinským velvyslanectvím. Ukrajina se už rok a půl brání ruské vojenské agresi.

Nětrebková dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a s představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala. Poté, co odsoudila "speciální vojenskou operaci", jak Moskva nazývá svou invazi do sousední země, začala být podle BBC rušena i její představení v Rusku.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

3

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
MH
Melánie Hiralová21. 8. 2023, 10:50
Naprosto trapné! Je vidět že to tady fakt vedou už jen debilové. A co takhle začít pálit knihy ruských velikánů? To by bylo vatra! Jako národ, kdysi kulturní, jsme fakt klesli až na samé dno.
IK
Ivan Krahula19. 8. 2023, 7:41
Také zpívala hymnu při zahájení OH v Soči. To ještě neměla pracky potřísněné krví ukrajinských žen a dětí.
VV
Vojtěch Vened18. 8. 2023, 17:43
Takže se tedy může uplatňovat kolektivní vina, ano ? Pak tedy můžeme všechny Ukrouše, kteří zde - nejenom v Praze - jsou, považovat za spolupachatele těch dvou obludných znásilnění, ke kterým v Praze a Plzni došlo, a dávat jim to náležitě sežrat.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook