pátek 14. května 2021 Bonifác

Samoodběr vzorku kloktáním. V Praze představili nový způsob testování na covid-19

V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření. Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM), který stojí za vznikem Gargtestu.

V současné době je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. „V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne," řekl Marián Hajdúch.

Celý systém Gargtest počítá s možností domácího použití a také s ulehčením zadávání údajů v laboratořích nebo na odběrových místech, kde nejvíce času zabere vyplňování údajů o vyšetřovaném do žádanek. Při odběrovém testu může vyšetřovaná osoba vzorek v elektronickém systému vyplnit osobně, a vytvořit tak elektronickou žádanku na vyšetření.

„Gargtest jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem. Pokusíme se Gargtest nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí využití," dodal.

Odebraný vzorek je podle Hajdúcha stabilní za teploty od čtyř do 30 stupňů Celsia minimálně týden. Cena Gargtestu by se měla pohybovat kolem 130 korun. Odběr spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere pitnou vodu do odměrky, vykloktá si po dobu 20 až 30 sekund a obsah vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Vzorek poté doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo svému lékaři.

Nový způsob otestování si dnes před zkouškou vyzkoušeli členové České filharmonie a herci divadla Bez Zábradlí, kde začínají připravovat nové muzikálové představení. „Nová metoda, kterou testujeme, je pro filharmoniky mnohem příjemnější. Její výhodou je i frekvence opakování až po čtrnácti dnech. S Ústavem molekulární a translační medicíny spolupracujeme už od jara, kdy testovali celý orchestr tou klasickou metodou. Nový Gargtest je přirozeně mnohem šetrnější, což ocení zvláště hráči na dechové nástroje. Pro orchestr, který teď hraje každý týden koncert v České televizi je testování takovým způsobem obrovská úleva a pomoc," řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Wittka

Štítky testování, kloktání, koronavirus, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Anna Horáková

jako již pamětnice jsem si vzpomněla na boj minulého režimu s TBC, možná by mělí pánové nahoře vymyslet něco akceptovatelného pro obyčejné lidi

pátek, 27. listopadu 2020, 18:06

Anna Horáková

PCR test dostupný pouze ve velkých městech, s možností poškození sliznic při anatomických anomáliích, s bolestí při nešetrném odběru, s nicneříkajícím výsledkem o případné aktivitě viru SLOŽITĚ žádanka atd. Toto levné a dostupné řešení, je to vhodné pro každého

pátek, 27. listopadu 2020, 18:02

Simona Slaninová

Pokud bude někdo ve vládě rozumně uvažovat, začne se testovat tímto způsobem. V mém okolí je zhruba 90% , kteří prohlásili, že dobrovolně na PCR test nepůjdou, ale tento klidně absolvují.

pátek, 27. listopadu 2020, 13:18

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.